ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına davet edilerek Cumhurbaşkanı'nın korumalarını tutuklama hükmü protesto edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önünde yaşanan olaylar nedeniyle 12 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Erdoğan bu karar ile ilgili " İki soydaşımı içeri aldılar. 12 korumam için yakalama kararı almışlar. Hukuksal anlamda ne gerekiyorsa yapacağız" demişti.

NE OLMUŞTU?

HUKUK'U ÇİĞNEMEK FAYDA SAĞLAMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar programındaki konuşmasında ABD'de krouma polisleri için verilen yakalama kararına değinerek şunları kaydetti:

"Amerikadayım, PKK terör örgütü, FETÖ'cüler birlik oldular, 40-50 metre uzaklıkta şahsıma karşı orada gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi hiçbir şey yapmıyor,müdahale etmiyor.

Acaba benzer bir olay Türkiye'de yaşansa tavır ne olur, düşünebiliyor musunuz? Hiçbir müdahalede bulunmadıkları gibi onlara karşı müdahalede eden oradaki bizim soydaşlarımız, vatandaşlarımızdan iki tanesini içeri almışlar dün. Böyle şey olabilir mi?

Benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı vermişler. Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur? Bu korumalar, beni korumayacaksa neden bunları ben yanımda Amerika'ya götürüyorum? Amerika'nın Hans'ı ile George'u ile mi kendimi koruyacağım?"