Dünyaca ünlü Blackstone Grup ile Suudi Arabistan Yatırım Fonu arasında yapılacak olan ortaklıkta Suudiler 20 milyar dolar vermeye ikna oldu.  Blackstone CEO’su Stephen Schwarzman’ın Trump ile çok yakın ilişkileri olduğu sır değil.

SİLAH SİMSARI DANIŞMAN

Blackstone CEO’ su Schwarzman gibi başkan danışmanı da aynı zamanda damadı olan Jared Kushner de Beyaz Saray’ ın yeni görünmeyen liderlerinden biri. O da Suudi Arabistan kaynaklarını sömürmede Schwarzman gibi kirli bir geçmişe sahip. 

Geçtiğimiz Mayıs ayının başında Suudi yetkililer ile savunma sistemleri geliştiren Lockheed Martin şirketinin CEO’su Marilyn Hewson’un ticaret simsarlığını Kushner’in yaptığı ve Suudi Arabistan’a 100 milyar doların üzerinde silah sistemi satılmasını öngören anlaşmayı ayarladığı belirlendi. Kushner vasıtası ile yapılan bu ticaret Trump’ın Riyad ziyaretinde son halini aldı.

Şirketin CEO’su Hewson da tıpkı Kushner gibi Riyad’daydı ve şirketten şu açıklama yapıldı: “ABD ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiyi geliştirecek bu tarihi beyanın bir parçası olmaktan onur duyuyoruz.”diye belirtti

DAMADA SOROS'TAN 250 MİLYON DOLAR

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı olan Jared Kushner ile Blackstone şirketi arasında ticari münasebetler geçmişe kadar uzanıyor. Suudi Arabistan’dan milyarlarca dolarla dönen Blackstone, 2010’lu senelerin başından bu zamana dek ABD Başkanı Trump’ın damadı ve danışmanı Kushner’in emlak işlerini 400 milyon doların üzerinde krediyle finansmanını sağlıyor.

Başkanlık yarışında Trump’a cephe almasıyla nam salan dünyaca ünlü spekülatör George Soros da Kushner’e son dönemde kredi açan müteşebbislerden bir tanesi. Soros’un aile şirketinin Kushner’e 250 milyon dolar kredi limiti açtığı ortaya çıktı.