Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında yetkili makamlar, karşılıklı bağları kuvvetlendirmek ve iş birliğini yükseltmek adına Brüksel'de politik diyalog toplantısı yapacaklar.

Diplomatik makamlardan alınan malumata göre, Türkiye ve AB makamları, karşılıklı bağları kuvvetlendirmek ve iş birliği yapılan meseleleri çoğaltmak adına, 13 Haziran'da Brüksel'de politik diyalog toplantısı düzenleyecek.

AB Dış İlişkiler Servisi'nde (EEAS) gerçekleşecek buluşmada Türkiye'yi temsilen AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Selim Yenel ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay tarafından görüşmelerde bulunulacak.

BRÜKSEL'DE BİR ARAYA GELİYORLAR

Görüşme ekibinde Türkiye'nin Avrupa Birliği’ndeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı da bulunacak. AB tarafından ise AB Komisyonu Komşuluk Siyaseti ve Genişleme ile AB Dış İlişkiler Bürosu’ndan yetkililer dâhil olacak.

Siyasi yöneticiler seviyesinde gerçekleşecek toplantıda dış politika, iştirak müzakereleri süreci, enerji, güvenlik, düzensiz göç, radikalleşme, yabancı düşmanlığı, teröre karşı savaş, Türk vatandaşlarına Avrupa'da vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin yenilenmesi, iktisadi ve ulaştırma meseleleri ele alınacak.

Tarafların gelecek 1 senede hangi konularda müşterek çalışma gerçekleştireceğine ilişkin kararda bulunması ve beraberce somut süreçlerin girişilmesine yönelik davranması bekleniyor.