Avrupa Parlamentosu yarın Türkiye'ye vize serbestisini görüşmek için olağanüstü oturum yapacak. Oturumda Türkiye'nin vize serbetisi için gerekli kriterleri ne derece yerine getirdiği ele alınacak.

Öte yandan Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, vize serbestisi ve Türkiye'nin AB'ye katılım süreci konularını Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu yetkilileri ile görüşmek üzere bugün Strasbourg ve Brüksel'e gidiyor.

AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bozkır, Avrupa Parlamentosundaki temasları kapsamında Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Halk Partisi Grubu Başkanı Manfred Weber, Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella, Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu Başkanı Syed Kamall ve Avrupa Halk Partisi Üyesi Anna Maria-Corazza Bildt ile görüşecek.

Bozkır, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile biraraya gelecek. Bozkır'ın Strasbourg temaslarında, Schengen vizesinin kaldırılması yönünde AB Komisyonunun yaptığı son öneri ve AB katılım sürecimiz hakkında görüş alışverişinde bulunması da öngörülüyor.