Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye-Hollanda arasındaki siyasi kriz ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamada "Eğer biri Rotterdam'da faşizm görüyorsa gerçeklikle bağı kopmuştur" dedi.

Konsey Başkanı Hollanda'nın Türk bakanlara uyguladığı rezaleti adeta görmezden geldi. Konuyla ilgili skandal açıklamasını Twitter'dan üzerinden gerçekleştiren Tusk "Rotterdam kenti Naziler tarafından yok edildi. Bugün belediye başkanı Fas doğumlu biri. Orada faşizm gören birinin gerçeklikle bağı kopmuştur. Biz Avrupalıyız ve gururluyuz" ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yapan AB Konseyi Başkanı burada yaptığı açıklamada da aynı ifadeleri kullandı. Son günlerde yaşanan küstah hadiseleri adeta hiçe sayan Tusk, Hollanda'yı demokratik bir ülke olarak söyledi.

Tusk: "Hollanda Avrupa'dır. Avrupa Hollanda'dır. Bu ülke demokrasi ve özgürlük ülkesidir. Erasmus'un kenti Rotterdam Naziler tarafından tamamen yok edildi. Şu anda Fas doğumlu biri kentin belediye başkanı. Eğer birileri Rotterdam'da faşizm görüyorsa onlar gerçeklikle bağlarını tamamen koparmışlardır" dedi.

Kaynak: Haber 7