Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik sosyal medya üzerinden verdiği demeçte, Fransa'da göçmenlere yardım etmesi nediyle yargılanan çiftçi Cedric Herrou'nun hapis cezasına çarptırıldığını ve bunun tek bir örnek olmadığını aktarak, göçmenlere çorba dağıtanlara müdahele edildiği ve tutuklandığı örneklerin de bulunduğunu anımsattı.

İtalya'da göçmenlerin sığındığı adaya ulaşımın engellenmesini Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'un teklif ettiğini hatırlatan Çelik, şunları söyledi:

"Bu açıklamasıyla alakalı bölgenin Belediye Başkanı 'Bu teklifler Nazileri anımsatıyor.' diye yanıt verdi. İtalya hükümeti de bu tekliflere tepki gösterdi. Hala, ölümden kaçan bu insanlara hudutlarını tel örgülerle ve silahlı güçlerle kapatan ülkeler var. Ölümden kaçan insanlara sırt çeviriyorlar.

Tek başına Türkiye dünyanın yüz akı konumunda. En son Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü ve Norveç Mülteci Konseyi (NRC) Başkanı Jan Egeland bu gerçeği vurguladı. Egeland, bunu 'Türkiye, mültecileri kabul etmek ve onları korumak hususunda dünyadaki en cömert ülke.' diye ifade etti. Türkiye bu vicdani ve siyasi vazifeyi yerine getirirken Avrupa'yı güçlü bir biçimde yanında göremedi. Aynı biçimde bu yüce insani vazifesini yerine getiren Türkiye'ye İslam dünyası ve başka yerlerden güçlü destekler gelmedi."

"İNSANLIK SINAVIDIR"


Avrupa ülkesi ve İslam dünyasının parçası olarak yalnız kalsa da ölümden kaçan insanlara en kuvvetli biçimde sahip çıkan tek ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Çelik, sığınmacı meselesini "Avrupa için bir değerler sınavı" olarak değerlendirdi.

Bakan Çelik, "Avrupa, göçmenleri dışlamak yerine 'adilane ve güvenilir' yollar aramalıdır. Avrupa için göç sorunu 'mücadele edilecek' bir sorun olmamalı, 'yönetilecek bir sorun' olmalıdır. Avrupa göçmenlere karşı duvarlar örmemeli, köprüler kurmalıdır. Bu bir insanlık sınavıdır." ifadelerini kullandı.