AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'ye resmi ziyarete gelen İtalya Dışişleri Bakanı  Paolo Gentiloni'yle ortak bir açıklama yaptı. 

Bakan Çelik şöyle konuştu: 

Tartışma meselesi olan Terörle Mücadele Yasası olan konudur. Biz burada sürecin Avrupa Konseyi bağlamında orada takip edilmesi bağlamında bir teklif sunduk. Biz DEAŞ, FETÖ, PKK ve PYD gibi birden çok terör örgütünün saldırısı altındayız. Darbe girişimi olmuş, ordudaki generallerin yarısına yakını bu girişime karışmış ve tutuklanmış. Buna rağmen hiçbir güvenlik zaafı içerisine Türkiye'ye ve müttefiklerei sokmaksızın Suriye topraklarına girmişiz. Aylar sürebilir denilen operasyonu günler içinde gerçekleştirmiştir. 65 ülkenin, koalisyonun elde edemediği başarıyı tek başına elde etmişiz. Türk sınırları DAEŞ'ten temizlenmiştir. 

BU AYNI ZAMANDA AB VE NATO'NUN GÜVENLİĞİDİR

Bu aynı zamanda Avrupa sınırları DAEŞ'ten, NATO sınırları DAEŞ'ten temizlenmiştir. Türkiye'nin güvenliği sağlamak üzere attığı her adım Avrupa'nın ve NATO'nun da güvenliğini sağlıyor. Bunlar içiçe konular. Karşı tarafta ulusal bir devlet yok, terör örgütlerinin at koşturması var. Avrupa'nın böyle bir sınırı olduğunu düşünün, kimsenin aklından terörle mücadele yasasını değiştirin demek aklından geçmez.

Terörle mücadelede bir zaafın çıkmasına müsaade edemeyiz. Türkiye'nin burada verdiği mücadele içiçe pekçok güvenlik çemberini aynı anda içeren bir mücadele olduğu görülmelidir.