Irak'ta Musul Emniyet Müdürlüğü'nün yayımladığı rapora göre, 2014-2015 yılları arasında terör örgütü DAEŞ, Musul'da 837 kadını çeşitli sebeplerden ötürü infaz etti. Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'den yayın yapan Rudaw sitesinin haberine göre, Musul Emniyet Genel Müdürü Zennun Sebavi, infaz edilen bu kadınların büyük bir kısmının daha önce il meclisinde üye veya diğer devlet dairelerinde çalışan kadınlar olduğunu söyledi.

ÇOĞU ÇALIŞAN KADINLARDI

Sebavi, bu kadınların çoğunun hakkında DAEŞ mahkemesi tarafından idam kararı verilmesinin ardından silahla vurularak öldürüldüğünü ve bedenlerinin DAEŞ'e ait adli tıbba teslim edildiğini ifade etti.

Sebavi, "Maalesef bu çok üzücü bir rakam. İdam edilen kadınların çoğu parlamento ve eyalet meclisi adaylarıydı. Bazıları ise devlet, belediye, Musul Seçim Yüksek Kurulu, Musul İlçe Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı, avukat, mahkemede dilekçe memuru, ev hanımı ve diğer meslekten olan kadınlardı. Çeşitli bahaneler ileri sürülerek kendileri hakkında idam kararı verildi" dedi.

1.5 YILDIR MUSUL DAEŞ'İN İŞGALİNDE

Musul, 2014'ün haziran ayından bu yana DAEŞ'in işgali altında bulunuyor.

Uluslararası koalisyon güçleri, Irak ordusu ve peşmerge güçleri, aylardır Musul'u kurtarma operasyonuna hazırlanıyor. Bağdat yönetimi, Ramadi operasyonunun ardından sıranın Musul'u kurtarmaya geleceğini açıklamıştı.