23 Temmuz 2019
  • Istanbul 30°
  • Ankara 27.22°
  • Izmir 33°
İmsak 03:54
Güneş 05:44
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:19
BIST102.539
Dolar5,6869
Euro6,3634
Altın259,38

81 Milyonun Yüzünü Güldürecek Yeni Yıl Reformu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Cumhurbaşkanlığı 2019 Yıllık Programı yürürlüğe girdi. 81 milyonun sevindirecek reform hareketi ile Türkiye, sosyal güvenlikten eğitime, adaletten sosyal korumaya, çalışma hayatından güvenliğe kadar birçok alanda yeniliklerle tanışacak

81 Milyonun Yüzünü Güldürecek Yeni Yıl Reformu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Cumhurbaşkanlığı 2019 Yıllık Programı yürürlüğe girdi. 81 milyonun sevindirecek reform hareketi ile Türkiye, sosyal güvenlikten eğitime, adaletten sosyal korumaya, çalışma hayatından güvenliğe kadar birçok alanda yeniliklerle tanışacak. Programda eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, temel hak ve özgürlükler, aile ve kadın, sosyal koruma, kültür ve sanat, istihdam ve çalışma hayatı, sosyal güvenlik, spor, yenilikçi üretim-istikrarlı yüksek büyüme olmak üzere 12 başlıkta Türkiye'yi bir üst lige taşıyacak hedefler şu şekilde:

ERKEN EVLİLİKLE MÜCADELE:

Erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele çalışmalarına ağırlık verilecek. Şiddet gören kadınlar için hizmet veren birimler geliştirilecek. Çocuklara yönelik ihmal ve istismar önlenecek, engellilere yönelik ev tipi kuruluşların sayısı arttırılacak. Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2018-2023) uygulanacak.

KREŞ DESTEĞİ:

Geliri düşük ailelerin kreş ve gündüz bakımevi hizmetlerinden yararlanması sağlanacak. Koruyucu aile hizmeti arttırılacak. Engellilere yönelik ev tipi kuruluş sayısında yükseltmeye gidilecek.

MEMURA ÖDÜL:

Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili insan kaynakları planlaması yapabilmek için çalışma programları geliştirilecek. Kamu sektörü insan kaynağının ödül ve performans sistemleri aracılığıyla etkin yönetimi sağlanacak.

EMEKLİYE KORUMA:

Devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 2019 yılı Ocak ve Temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılacak. Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre memur maaşları ve memur emekli aylıklarının 2019 Ocak ayında yüzde 4, Temmuzda yüzde 5 artırılacak.

DAR GELİRLİYE KONUT YARDIMI:

Dezavantajlı grupların barınma ihtiyacı için rapor düzenlenecek. Konut projelerinde dar gelirliler, engelliler, yaşlılar, kadınlar, öğrenciler gibi dezavantajlı grupların barınma ihtiyaçlarına yönelik bir araştırma raporu hazırlanacak.

İLKOKULDA OKUL YEMEĞİ:

Beslenme Dostu Okul Programı uygulaması devamında ilkokullarda "okul yemeği" programı sağlanacak.

YETENEĞE GÖRE EĞİTİM:

Ulusal Hayat Boyu Öğrenme İzleme Sistemi kurulacak. İlkokul müfredatı çocukların ilgi, yetenek ve mizaçlarına uygun olarak düzeltilecek. İlkokullarda not yerine çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak çok yönlü değerlendirme sistemi yaygınlaştırılacak.

ESNEK MÜFREDAT:

Mesleki ve teknik eğitimde alan eğitiminin 9'uncu sınıftan itibaren başlaması ve müfredatın esnek ve modüler olarak yapılandırılması sağlanacak.

ÖĞRETMENE TEŞVİK:

Öğretmenlik mesleği cazip hale getirilecek. Fırsat eşitliği kapsamında ikili eğitimden tekli eğitime geçme çalışmaları devam ettirilecek. Elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenler için teşvik sistemi kurulacak.

KENTLERE YAZLIK SİNEMA:

Kültürel tesis ve faaliyetler yerel yönetim kuruluşlarına devredilecek. Özel tiyatrolara destek verilecek. Sinema salonu olmayan kentlere yazlık sinema kurulacak.

YARGILAMA HIZLANACAK:

Adli ve idari yargıda yargılama hızlı davranılacak. Avukatlık ve noterlik hizmeti iyileştirilecek. Zorunlu arabuluculuk ve sulh gibi alternatif yöntemler yaygınlaştırılacak.

MİLLİ GÖÇ POLİTİKASI:

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden ve uluslararası koruma kapsamında bulunan yabancılara dair uygun görülen alanlarda politikaları belirleyen Milli Göç Politika Belgesi hazırlanacak. Uyum eğitim programı oluşturulacak. Göç izleme ve takip sistemi iyileştirilecek.

KIDEM TAZMİNATINDA REFORM:

Sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçiler açısından erişilebilirliğin güvence altına alan bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı reformu düzenlenecek. Böylece çalışma hayatında kıdem tazminatı alamayan bir çalışan kalmayacak. Bir gün bile çalışanın kıdem alması sağlanacak

KIRSALA ESNEK ZAMANLI EĞİTİM:

Erken çocukluk eğitim hizmeti yaygınlaştırılacak. Kırsal ve düşük nüfuslu yerleşim bölgelerindeki çocuklar için esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitimi modelleri uygulanacak. Toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin yayılımı kapsamında merkezler, atölyeler ve gezici otobüs sınıfları devreye girecek. Oyun temelli gelişim programlarının yer aldığı yaz okulu programları açılacak.

TERÖRLE DİJİTAL MÜCADELE:

Kamu düzenini ve güvenliğini tehdit eden olayların öngörülmesi ve önlenmesi için bilişim teknolojilerinin etkin şekilde kullanılacağı projeler ortaya konulacak. Personel nitelik ve nicelik bakımından iyileştirilecek, profesyonelleşme artırılacak, personelin fiziki ve teknolojik donamını arttırılacak.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri