Türkiye çapında uyuşturucu satıcılarına karşı 6 bin 826 polisin katılımıyla "Narko Sokak" operasyonunun ikincisi gerçekleştirildi.
Emniyet Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, uyuşturucu ile mücadele dahilinde narkotik madde satıcılarına karşı yurt genelinde eş zamanlı "Narko Sokak 2" operasyonu başlatıldı.

Operasyon dahilinde hassas öneme sahip 578 uygulama noktasında, değişik birimlerden bin 821 ekipte yer alan 6 bin 826 personel görev alıyor.

Uygulamada bunun dışında 85 dedektör köpek, 4 helikopter, 4 drone ve bir insansız hava aracından faydalanılıyor.

Diğer taraftan, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü ve alakalı daire başkanları, uygulamayı Emniyet Genel Müdürlüğü Koordinasyon Merkezinden anlık takip ederken, Gülcü, Ankara, Antalya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Samsun ve Van'da kurulan uygulama noktalarındaki personelle canlı bağlantı yaparak son duruma ilişkin bilgi aldı.

DAHA ÖNCE DE GENİŞ KAPSAMLI OPERASYON YAPILMIŞTI

İstanbul’da uyuşturucu satıcılarına düzenlenen operasyonda Fatih ilçesi Kumkapı Mahallesi başta olmak üzere 11 ilçe çalışma yapıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, özel harekat polislerin yaptığı operasyonda, polis köpeği, itfaiye, helikopter ve dronelar kullanıldı.

Emniyetin 7 aydır takip ettiği zehir tacirlerinin ‘torbacı’ olarak bilinen sokak satıcılarına yönelik operasyonda önceden tespit edilen 50 adreste detaylı arama yapıldı.

Gerçekleştirilen operasyonda Özel Harekat Polisleri baskınlar yaptı. Kilitli kapıları koçbaşları ile kırarak içeri girildi. Evlerin çatılarından kaçmaya çalışan şüphelileri itfaiye araçlarının merdivenlerine çıkan polisler tarafından tespiti yapılıp yakalandılar.

Operasyonda 29 kişi gözaltına alındı. Detaylı arama yapılan adreslerde çeşitli türde ve miktarda uyuşturucu ele geçirildi. Diğer yandan bir av tüfeği, iki mermi, 4 bin 180 lira ile uyuşturucu paketlemede kullanılan folyo ve kilit paket bulundu.

Diğer taraftan ticari taksilere yönelik 25 ilçede 50 noktada 300 ekiple uygulama yapıldı. Uygulamaya İlçe Emniyet Müdürlükleri ile Özel Harekat Polisleri, Mali Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Önleyici Hizmetler ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü personelinin katımıyla gerçekleştirildi.

Kontrol noktalarında durdurulan taksilerde detaylı aramalar yapıldı. Aramalara patlayıcı bulmada kullanılan köpeklerde katıldı. Denetimlerde araçlarda bulunan kişilerin GBT’lerine de bakıldı.