Siirt merkezli 7 vilayette terör örgütü PKK'ya karşı yapılan operasyonda 39 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Valilik tarafından gerçekleştirilen açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince sürdürülen istihbari çalışmalar sonucunda şehir merkezi, Pervari ve Baykan ilçelerinin haricinde 7 ilde terör örgütü PKK/KCK'ya yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen kişilere yönelik eş zamanlı operasyon yapıldığı duyuruldu.

Operasyonda "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütüne yardım ve yataklık" yapmak suçlarından 39 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

Öte yandan daha önce yapılan bir operasyonda da 36 kişi gözlatına alınmuştı:

Siirt'in Pervari ilçesinde terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen operasyonda 36 kişi gözaltına alındı.

Valilik tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Yazlıca (Herekol) Dağı mevkisinde yapılan "Şehit Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker Operasyonu-01" dahilinde sağ olarak yakalanan örgüt mensuplarının teşhis ve tespitleri neticesinde terör örgütüne yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle İl Jandarma Komutanlığınca 53 kişiye yönelik operasyon yapıldığı ifade edildi.

Operasyon dahilinde 36 şüphelinin gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, kaçak olan 17 kişinin ise yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü aktarıldı.

Şüphelilerin ev ve eklentilerinde yapılan aramalarda 4 av tüfeği, kuru sıkı tabanca, ruhsatlı tabanca, 34 cep telefonu, bilgisayar, dürbün, tahtadan yapılma ucunda bez bulunan harbi, 14 CD, bilgisayar kasası, terör örgütü PKK'yı simgeleyen flama görünümlü bez parçası ele geçirildiği kaydedildi.