Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Başkanı Sinan Burhan, Çukurambar semtindeki bir toplantı odasında gerçekleşen "15 Temmuz'u unutmadık, unutturmayacağız" başlıklı basın bildirisnde, darbe girişimi esnasında gelişen olayları tekrar hatırlamak ve anlamak için bir araya geldiklerini ifade etti.

15 Temmuz akşamı bir grup hain darbecinin, milletin vergisiyle alınan tanklarla ve uçaklarla vatandaşları hedef aldığını belirten Sinan Burhan, "248 şehit verdik. 2 bin 196 gazimiz oldu. Bu darbe girişimi mağduru sadece şehit ve gazilerimiz değil, 85 milyon vatan çocuğudur Bu darbe milli iradeye, demokrasiye, ülkenin birlik ve bütünlüğüne karşı yapılmıştır." diye konuştu.

Darbe kalkışmasının yaşandığı akşam Konya'da Uluslararası Medya Şurası düzenlediklerini belirten Sinan Burhan, haberi alır almaz dernek başkanı olarak tüm yerel televizyonculara hemen ortak yayına geçme çağrısında bulunduğunu ve vatandaşları darbeye karşı kent meydanlarına çağırdıklarını ifade etti.

15 Temmuz'u unutturmamak için bu yıl özel yayınlar yapacaklarını dile getiren Burhan, "Bugünden başlamak üzere 10 gün boyunca ekranlarımızda '15 Temmuz'u unutma' etiketiyle yayın yapacağız. Halkımıza bu kanlı darbe girişimini unutturmayacağız. 60 yerel ve bölgesel kanalda '15 Temmuz'u unutmadık' logosu olacak." bilgisini verdi.