Malatya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davalarda yargılanan 6 sanık, 8 yıl 9 ay ile 1 yıl 6 ay 22 gün arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Edinilen bilgilere göre Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen davaların duruşmalarına, tutuklu yargılanan M. N. Y. ile tutuksuz sanıklar F. A., A. Ç, V. K, A.M. ve B.Ç. ile avukatları katıldı. Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanıkların örgütsel faaliyetlerde bulunduklarını, Bank Asyaya para yatırdıklarını, FETÖ'ye yakın derneklerle bağlantılarının bulunduğunu ve bazılarının ByLock kullandıklarını belirtti. Savcı, sanıkların, tanık beyanları ve kuvvetli delil durumu dikkate alınarak cezalandırılmalarını talep ettiği belirtildi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan M. N. Y. "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl 9 ay, Altan ve B.Ç. aynı suçtan 6 yıl üçer ay, V.K'ya ise "silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Heyet, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan sanık A.M'ye 1 yıl 10 ay 15 gün, B.Ç'ye ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası vererek, hükmün açıklanmasını geri bıraktığı belirtildi.

 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.