İstanbul Üsküdar’da yaklaşık 500 kişi Türkiye’nin sınır dışındaki askeri operasyonlarına destek vermek ve orduya gönüllü katılmak amacıyla askerlik şubesi önünde toplandı.

Askerlik şubesi önünde toplanan vatandaşlar, yanlarında getirdikleri dilekçeleri şubeye vererek askere alınmak istediklerini söyledi.

Ellerinde Türk bayraklarıyla “Vatan sana canım feda” , “Her Türk asker doğar” şeklinde slogan atan vatandaşlara yoldan geçen araçlar da korna çalarak destek verdi. ‘Tekbir’ getiren grup, dilekçelerini askerlik şubesine teslim etti.


"HEMEN CEPHEYE GİTMEYE HAZIRIZ"


İhtiyaç durumunda orduya katılmak istediklerini belirten Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Salih Uzun, “Ülkemizin sıkıntıdan geçtiği bu süreçte fertlere ihtiyaç olduğu zaman da cephede bulunmak üzere buradayız. Ordumuzun güçlü olduğunu biliyoruz, ihtiyaç olmadığını biliyoruz ama ihtiyaç halinde cepheye de hazır olduğumuzu dost düşman herkesin bilmesini istiyoruz. Arkadaşlarımızla onun için buradayız. Sadece dilekçe vermekle kalmıyoruz. Çantalarımız hazır geldik. İhtiyaç olduğunda hemen cepheye gitmeye hazırız.” dedi.

55 YAŞINDA GÖNÜLLÜ ASKERLİK İÇİN DİLEKÇE VERDİ


55 yaşındaki Bekir Ilgaz ise, “Buraya kalleş Amerika’yı kovmaya geldik. Biz devletimizi, topraklarımızı böldürmeyeceğiz. Ben bu yaşta Afrin’e kadar gideceğim. Yeter artık kalleşliğe son, biz vatanımızı böldürmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Dilekçelerini askerlik şubesine teslim eden grup, daha sonra buradan ayrıldı.

Öte yandan TSK Afrin'de harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG’nin idaresindeki Afrin’e ilişkin operasyon sinyalinden sonra gözler Afrin’in dört yanındaki askeri hareketliliğe çevrildi. 13 Ekim’den şimdiye kadar örgütün Afrin ve kırsal bölgelerindeki çalışmalarını İHA ve fiziki istihbaratla adım adım takip eden güvenlik birimlerinin operasyon öncesi sabit ve aynı hat üzerindeki 149 noktayı vurması hedefleniyor.

Türkiye’nin 2017 senesi içinde 3 kez Afrin’e operasyon gerçekleştirmeye hazırlanırken teknik hazırlıkların tamamlanmasına rağmen diplomatik kanallardan beklenen olumlu sonuçlar alınamadığı için operasyonu askıya aldığı ifade edildi. Bölgede yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ise fiziki istihbarat ve havadan sağladığı görüntülü istihbarat bilgilerini örtüştürmek için özel operasyon merkezi ile bölgedeki gelişmeleri son 45 günden şimdiye kadar yakından takip edildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG’ye ilişkin Afrin ve Münbiç’te operasyon gerçekleştirileceğine dair yaptığı açıklamalardan sonra şimdi tüm dünyanın gözleri bu bölgede. 13 Ekim’den bu yana hazırlıklarını devam ettiren TSK, Türkiye’nin farklı askeri birliklerinden en özel kuvvetlerini bölgeye sevk etti. Afrin’in halihazırda doğu-batı ve kuzey hattından tamamen kuşatıldığı belirtirken, olası operasyon döneminde terör örgütü YPG’nin 3 tarafının kuşatıldığı için teröristlerin rejim kontrolündeki güneydoğu istikametinden kaçabileceği vurgulanıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.