Denizli'den Avrupa devletlerine senelik 6 bin ton balık ihracatı gerçekleştiren Özpekler Su Ürünleri firması, 2 senelik uzlaşma çabalarının sonucunda yaptırımların iptal edilmesiyle Rusya'dan Türkiye’ye 500 ton dondurulmuş alabalık talebi geldi. Siparişin ilk kısmını gemiyle Rusya'ya ileten firma, aynı yere 1 senenin ardından yine somon balığı ihracatı gerçekleştirmek adına için uzlaşmaya vardı.

2 SENE SONRA ARTIŞ YAŞANDI

Merkezefendi semti Ahmet Nazif Zorlu Sanayi Sitesi'nde üretim yapan Özpekler Su Ürünleri firması, 10 ayrı çiftlikte alabalık cinsi balık üretiyor. 2001 senesinde balık tesisini inşa eden firma, alabalık çiftliklerinde yavrulayan ve doğan balıkları ilk önce şoklama fırınlarında artı 2 dereceden geçmelerinin ardından soğuk hava makinalarıyla işleme alıyor. Bu işlemden sonra balıklar iç organlarının temizlenmesi sonrasında küçük küçük kesiliyor.

Salamura haline gelmesinin ardından şişelenen balıklar, ateşte kızartılıp artı 5 derecede bir gün durduktan sonra özel kıvamına kavuşuyor. Daha sonra çeşitli ağrılıklara göre paketlenip, soğuk havada bulunma şartı ihlal edilmeden Danimarka, Almanya, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Romanya'ya gönderiliyor.

Şirketin Genel Müdürü Yasin Özpek, 2 senedir Rusya'ya alabalık göndermek adına çabaladıklarını, Rusya'nın Türkiye'ye karşı uyguladığı gıda yaptırımlarının iptaliyle, ihracatın yükseldiğini belirtti.