İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce mahalle ve sokaklarda güvenliğin sağlanabilmesi için görevlendirilen, Özel Harekat polislerinin de katılmış olduğu derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri eğitimlerini başarıyla geçmiş oloan 386 bekçi, ilk mesailerine çıkmış durumda.

Şehirin farklı bölgelerinde güneşin batmasından (22.00-06.00) doğmasına kadar görev alacak bekçilere ilk gün devriyesinde polisler eşlik etti.

VATANDAŞLAR ŞAŞKINLIK YAŞADI

Caddelerde ve sokakda devriye atan bekçileri karşılarında görünce şaşkınlık geçiren yurtdaşlar, bekçilerin şehire asayişe katkı sağlayacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Esnaf ve yurtdaşlar, bekçilere görevlerinde başarı dilediler.

Bazı yurtdaşlar "bekçi" denildiğinde Kemal Sunal'ın "Bekçiler Kralı" filminin akıllara geldiğini, bekçileri gördüklerinde ve düdük sesini duyduklarında nostalji yaşadıklarını belirtti.

Yurtdaşlar ayrıca, bekçilerin genç olmasının da asayiş uygulamaları için önemli olduğunu vurguladı.

Her mahallede en az iki kişi nöbet tutacak bekçiler, ana ve ara arterlerde özellikle hırsızlık olaylarına karşı mücadele verecek.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce 8 Şubat'tan itibaren bekçiliğe başvuru yapan 8 bin 320 kişiden 700'ü seçilmişti. Eğitimi süren 136 ve diğer işlemleri devam eden 178 kişi olmak üzere 314 bekçinin daha sonra göreve başlayacağı duyuruldu.