31 Mart Günü 194 Bin Sandıkta Oy Kullanılacak

Yüksek Seçim Kurulu, ülke genelinde 57 milyon 58 bin 636 seçmenin, 194 bin 664 sandıkta oy kullanacağını açıkladı.

31 Mart Günü 194 Bin Sandıkta Oy Kullanılacak

194 bin sandıkta oy kullanma işlemi gerçekleşecek.

Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesinde oyların geçerli sayılması için belirlenen şartları açıkladı.

TC KİMLİK NUMARASI GEREKİYOR

YSK'nın açıklamasına göre seçmenin yanında TC kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı gibi bir belgenin bulunması gerekiyor. Sandık görevlisine kimliğin teslim edilmesinin ardından seçmenler, oy pusulaları ve zarf ile oy verme kabinine girecek. . Güvenlik amacıyla oy verme kabinine girilirken görüntü kaydedici bir cihazın bulunmaması gerekiyor. Tercih edilen bölüme mührün basılmasının ardından oy zarfı şeffaf sandığa atılacak.  Seçmen listesinde bulunan isim karşısında imza atılarak oy verme işlemi tamamlanmış olacak.

PUSULA RENKLERİ

Büyükşehirlerde seçmenler, büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ile muhtarlık için oy kullanacak. Oy pusulaları büyükşehir belediyelerinde beyaz, ilçe belediye başkanlığında mavi, belediye meclisi üyeliğinde sarı renkli olacak. Büyükşehir olmayan illerde il genel meclisi üyeliği için de oy kullanılacak. 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri