Uşak'ta, 2015 senesinde başlatılan FETÖ'ye karşı soruşturmalar dahilinde, TMSF tarafından el konulan 10 anonim şirket, 18 limitet şirket ve bir ticari işletme olmak üzere toplam 29 şirkete, Uşak Valisi Salim Demir kayyum olarak atandı.

VALİ AÇIKLADI


Vali Demir'in, atama kararının yarınki Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanmasından sonra kayyum olarak şirketlerin başına geçeceği aktarıldı. Vali Demir, şunları söyledi:


"Alakalı Başbakan Yardımcılığı Uşak'ta el konulan 29 şirkete kayyum olarak beni atadı. Karar yarınki ticaret sicil gazetesinde çıkacak. Şirketlerin durumlarını neticeye bağlamak üzere mahkeme kararlarını bekleyeceğiz. İşi yürüteceğiz. Şirketler bağlı bulundukları sektörde çalışmayı sürdürecek."

TMSF'YE YÜZLERCE ŞİRKET DEVREDİLMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Kanun Hükmünde Kararname kapsamı altında ülkemizde toplam 965 firmanın kayyum atanarak yetkili ve yöneticilerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devir işlemlerinin yapıldığını dile getirdi. Canikli, bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğünün yaklaşık 41 milyar TL, özkaynak toplamının yaklaşık 18,2 milyar TL ve ciro toplamının 21,9 milyar TL olduğunu bildirdi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli diğer yönden, 107 gerçek bireyin de mal varlığının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na Kanun Hükmünde Kararname’ler ile beraber getirilmiş olan kayyum olarak atandığı bilgisi ifadesinde yer aldı.

TOPLAM  371 MİLYON TÜRK LİRASI BLOKE EDİLDİ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bank Asya'da bulunan hesaplar dolayında, şüpheli görüldüğü veya olduğu tespiti gerçekleştirilen 46 bin 952 kişiye ait 371 milyon Türk Lirasının bloke edildiği hiçbir işlem yapamayacağını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması’nın elebaşının yaptığı çağrı doğrultusunda bankadaki hesaplarda 5 bin Türk Lirası ve üstünde artış gerçekleşen ile örgüte yardım toplanmasının aracılık ettiği belirtilmiş olan şahısların ait hesaplar ile blok konulmuş olduğunu dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bugüne kadar hak sahibinin ise 437 milyon 549 bin Türk Lirasının ödeme yapıldığı bilgisi verildi.