Ovit Dağı'nda yağmur altında bir araya gelen vatandaşlara Türk Bayrağı ile ay yıldızlı tişört dağıtıldı. Şölene katılanlara ÇAYKUR'a ait tırdan çay ikram edildi.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, şölende yaptığı konuşmada, ülke olarak önemli ve zor dönemler geçirildiğini belirterek, "Devletimizin, hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın gayretleriyle sorunları aşmaya ve yolumuza devam ediyoruz. Bir daha başımıza buna benzer belalar gelmesin diyoruz. Bu belaların başımıza açılmasında, dışarıdan olduğu gibi içimizden de destekler oldu. Dışarıdan destekler hep olmuştur ve olacaktır. İçerdeki destekler bizi yaraladı ve üzdü. Umarım herkes aklını başına toplar ve ülkemizin başına böyle olaylar açılmasına katkı verilmez." dedi.

Demokrasi Şöleni'nde, darbe girişimi sırasında İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde vücuduna isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Kemal Ekşi'nin ailesine plaket verildi.

Vali Bektaş'tan plaketi alan şehidin annesi Hayriye Songül Ekşi, oğluyla gurur duyduğunu söyledi.

AA'nın "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" kitabı

Anadolu Ajansı'nın (AA), Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin kronolojisini ve bu kalkışmaya tepkileri ele alan "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" kitabı, Ovit Dağı'ndaki vatandaşlara da dağıtıldı.

AA Rize İl Temsilciliği çalışanlarınca dağıtılan ve önemli bir arşiv kaynağı olarak değerlendirilen kitap, şölene gelenler tarafından yoğun ilgi gördü. Vatandaşlar kitabı dikkatlice inceledi.

Şölende, sanatçılar 15 Temmuz anısına kahramanlık türküleri söyledi.

Şölene, Vali Bektaş'ın yanı sıra İl Garnizon Komutanı Albay Semih Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Sivrikaya, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, İkizdere Kaymakamı Halil İbrahim Kazar, İkizdere Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi ile darbe girişimi sırasında şehit olan Kemal Ekşi'nin babası Ekrem, annesi Hayriye Songül, kardeşleri Kübra, Muhammet ve Hüseyin Ekşi ile vatandaşlar katıldı.