1915 Çanakkale Köprüsü Tasarımındaki İnceliklerle Dünyada İlk Olacak

Çanakkale Boğazı'nda, yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kırmızı beyaz renkleriyle Türk bayrağını, 318 metrelik yüksekliğiyle de 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ni simgeleyen ayakları, yükselmeyi sürdürüyor.

1915 Çanakkale Köprüsü Tasarımındaki İnceliklerle Dünyada İlk Olacak

Alınan bilgiye göre, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kulelerinin üst kısmı Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşı'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde inşa edilecek. 

Temeli, 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle atılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımı için ilk olarak Gelibolu’da Sütlüce, Lapseki’de ise Şekerkaya mevkileri arasında uzun süre denizde sondaj çalışması gerçekleşti.

Bu çalışmaların bitmesinden sonra 2023 metrelik ayak açıklığıyla dünyanın en uzun asma köprüsü için Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasındaki Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkiinde şantiye kuruldu.

Köprünün ayakları 2'si Türk, 2'si Kore olmak üzere toplam 4 firma tarafından ortaklaşa inşa ediliyor. Ayaklarının deniz içerisindeki temelini oluşturacak, her biri neredeyse futbol sahası büyüklüğünde 2 kulenin temeli, yapının suda zarar görmemesi için kesondan yapılıyor.

Kuleler, kuru havuzda inşa edilirken, bir yandan da köprünün deniz altındaki temelinin zemin iyileştirilmesi için Avrupa yakasında 192, Asya yakasında 165 olmak üzere toplam 357 adet 2,5 metre çapında demir kazık denize çakıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR