19 Kasım'da Başlıyor!

İstanbul'da yeni yasaklar geldi...

19 Kasım'da Başlıyor!

19 Kasım'da Başlıyor!

İstanbul'da yeni koronavirüs yasakları geldi. İBB tarafından yapılan duyuruda İSMEK, belediyenin kültür merkezleri, spor salonları, tiyatro salonlarının 19 Kasım Perşembe günü itibarıyla kapatılacağı bildirildi.

İstanbul'da koronavirüs salgınına karşı yeni önlemler alındı. Koronavirüs salgınının en yoğun rastlandığı İstanbul’da, yaygınlığın artmasının önüne geçmek için 19 Kasım Perşembe gününden itibaren yürürlüğe konacak yeni önlemleri açıkladı.

Yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışları gelecek bir tarihe alındı. Belediyeye ait kültür merkezlerinin kapalı olmasına ve bütün müzelerin yanında SPOR AŞ’nin işlettiği spor tesislerin kapatıldı. Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatları da online bir şekilde yapılacak.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Kovid 19 salgını, küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam etmektedir. Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır. Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir. Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Kovid-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de karantina altındadır."

İSTANBUL İÇİN YENİ KOVİD-19 YASAKLARI

Belediye, koronavirüs pandemisinin hem toplumda hem de kendi personelleri arasında yaygınlaşmasının önüne geçmek için bazı yeni önlemler aldı. 19 Kasım Perşembe gününden itibaren yürürlüğe konulacak kararın, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait hizmetleri etkilemeyeceğinni altı çizildi. Tedbirler kapsamında 9 Kasım tarihi  itibarı ile uzaktan, dönüşümlü çalışma sistemine geçen belediyenin, alınan kararlar ve meseleyle ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı :

“Kovid 19 salgını, küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam etmektedir.

Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır. Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir. Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Covit-19 testleri pozitiftir.

Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de karantina altındadır. Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir.

Bu kapsamda İBB olarak, bulaşın hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına yol açmamak için, İBB’nin Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan öneriler titizlikle incelenmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1-) Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

2-) Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB’ye ait olan ve Spor A.Ş iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

3-) Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

4-) Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

5-) İBB’ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir. Hükümetimizin, salgınla mücadele kapsamında atacağı ek adımlarla paralel olarak, kapanmanın boyutları daha da genişleyebilecektir.

Bu kapsamda, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait tüm diğer işlemler rutin faaliyetlerine devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR