Asrın felaketi olarak da tanımlanan 17 Ağustos 1999 Marmara depremi'nde biricik oğlu Serkan'ı kaybeden acılı anne Emine Cebeci, oğlunun cenazesini tam 4 sene boyunca hiç durmadan aradı. Emine anne'nin azmi, yakınlarının cenazesini arayan birçok aileye de umut oldu. Aileler, adli tıptan çıkacak olan DNA sonuçlarıyla 18 sene önce kaybettikleri yakınlarının cenazelerine kavuştuktan sonra mezarları başında dua edebilecek. Emine annemiz yaşadığı acıyı ve verdiği mücadeleyi şu sözlerle anlattı:

''14 AMELİYAT GEÇİRDİM''

"Deprem olduğunda uyanıktım. 10 saniyede ev yıkıldı. Enkaz altında kaldık. Oğluma cesaret vermek için devamlı onunla konuştum. 13 saat sonra Serkan enkazdan çıkarıldı. Beni de 16 saat sonra kurtardılar. En yakın arkadaşım onu hastaneye götürmüş, çocuğumun koluna serum taktırıp yanıma gelmiş. Oğlumun bir şeyi yoktu. Enkazdayken 'Anne sadece bacağımın üzerinde beton var' diyordu. 8 ay hastanede kalıp, 14 ameliyat geçirdim. Serkan'ı bulmak için İstanbul'da 450 hastane ve dispansere gittim. İğneyle kuyu kazıyordum. Kayıp yakınları asla pes etmesin." dedi.

Acılı anne Emine Cebeci, "Kocaeli Üniversitesi, bütün mezarlardan alınan DNA örneklerinden bir veri bankası oluşturacak. İzmit, Karamürsel, Adapazarı, Gölcük ve Düzce'de 60'ın üzerinde kimliği tespit edilemeyen mezar bulmuştum. Serkanım gibi tüm kayıpların bulunarak, hiç değilse birer mezar taşı olsun." sözleriyle, herkese duygu dolu anlar yaşattı.