Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın, “Yarın (bugün) Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir veda ziyaretinde bulunacaklar. Orada Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız, takvimin nasıl işleyeceğinin, görev iade sürecinin ve tarihinin nasıl olacağının, nasıl şekilleneceğinin kararını verecekler. Onlar o kararı verdikten sonra da biz kamuoyuyla bunu paylaşacağız” dedi.

PLANLI SALDIRI

Terörle mücadele konusuna da değinen Kalın, “Özellikle Diyarbakır'da yaşanan elim hadisenin ve orada hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili birkaç noktanın altını çizmek isterim. Bu aslında çok daha büyük bir planlı intihar saldırısının önlenmiş halidir.

İBRETLİK BİR TABLO


Bu olay bile diğerlerinin yanı sıra bölücü terör örgütünün hain, alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Ama maalesef biz gece gündüz terörle mücadele ederken hala birilerinin bölücü terör örgütüne söz söyleyememesi, sesini çıkartamaması, birtakım yumuşak ifadelerle olayı geçiştirmeye çalışması da ayrıca ibretamiz bir tabloyu işaret etmektedir” diye konuştu.

Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızının nikahına katılmasına yönelik eleştirilere de tepki gösterdi. Kalın, “Böyle bir konunun bu şekilde suistimal edilmesi hakikaten esef verici bir durumdur. Sayın Akar, Sayın Cumhurbaşkanımızın yakın arkadaşıdır.

KAMUOYUNUN TAKDİRİ

Sanki terörle mücadele eden bu askerler generaller değilmiş, gecesini gündüzüne katarak bu tehditleri göğüsleyen bu askerlerimiz değilmiş gibi pervasızca, edep yoksunu ifadelerle Genelkurmay Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza saldırılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Kamuoyu o konuda en doğru hükmü her zaman vermiştir bundan sonra da verecektir” dedi.