FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe kalkışmasında, Taksim Meydanı'nın işgali esnasında 39 kişinin yaralanmasıyla neticelenen olaylara dair 11'i tutuklu, 99 sanığın yargılandığı davada tahliye istekleri kabul edilmedi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada görülen duruşmanın 8’inci celsesi tamamlandı.

Duruşmanın bugünkü bölümünde, sanık avukatlarının müvekkillerinin tahliyelerine dair istekleri ile müşteki avukatlarının ifadeleri alındı.

İstekleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklara isnat edilen eylemlerin katalog suçlardan sayılmasını, sanıklar açısından adli kontrol hükümlerinin bu bölümde yetersiz kalacağını ve suçun ise Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) ceza sınırının yüksek olmasını dikkate alarak, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi. Mağdur ve müştekilerin katılma taleplerini de kabul eden heyet, duruşmayı Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılmak üzere 22 Kasım’a erteledi.

Heyet, suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Milli Savunma Bakanlığı'nın davaya katılma talebinin kabulünü kararlaştırdı.

Öte yandan bir başka davada 77 kişi tutuklandı:

FETÖ'nün Üsküdar ve Ümraniye teşkilatlanmasında yer aldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan şüphelilerden 35'i daha tutuklandı.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, FETÖ'nün Üsküdar ile Ümraniye teşkilatlanmasında bulundukları iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 158'e yükseldi.