Geçtiğimiz sene gerçekleşen hain darbe girişiminin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içindeki birçok FETÖ'cü rütbeli asker askeriyeden kovulmuştu.

İhraç edilenlerin içinde general-amirallerin çoğunluğu ise Cumhuriyet'in ilk senelerindeki bir rütbenin fiilen ortaya çıkmasını sağladı.

TUGAYLARA TUĞBAY KOMUTA EDİYOR

15 Temmuz'un ardından gerçekleşen durumda; normal şartlarda tuğgenerallerin komuta etmesi gereken bir takım tugaylara fiili olarak albaylar komuta ediyor.

Kendinden üst rütbedeki askerin komuta etmesi gereken yere komuta eden albaylara ise Cumhuriyet'in ilk senelerinde olduğu gibi "tuğbay" isimi veriliyor.

1930'LARDA DA TUĞBAYLAR VARDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923 senesinden sonrada general-amiral kadrosunun azlığı sebebiyle tugaylara "tuğbay" rütbesindeki askerler komuta ediyordu.

Öte yandan Kütayha yolunda askeri kaza gerçekleştirdi.

KÜTAHYA'DA ASKERİ KAZA YAPTI!

Kütahya'da devriye atan jandarmaların içinde olduğu askeri araç kamyonet ile çarpıştı, kazada 1 asker şehit oldu, 3’ü asker olmak üzere 8 kişi yaralandı.

Olay, akşam Kütahya’nın merkeze bağlı İhsaniye Köyü çevrelerinde meydana geldi. Değirmenözü Jandarma Karakolu’nda görevi olan jandarma er Tümer Taş liderliğindeki 43 JAA 035 plakalı askeri araç, karşı yoldan gelen Mevlüt Gündoğan’ın kullandığı 43 RY 062 plaklı kamyonet ile baş başa çarpıştı.

Kaza esnasında askeri aracın kullanıcısı jandarma er Tümer Taş kaza yerinde şehit oldu, uzman çavuşlar Ramazan Çakmak, Faruk Akcan ve Sebahattin Mete ile kamyonette yer alan sürücü Mevlüt Gündoğan, Satı Gündoğan, Buğlen Demirel, Sude Demirel ile kimliği henüz tespit edilemeyen 1 kişi yaralandı.

3’ü asker olan toplam 8 yaralı ambulanslarla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Uğur kaza bölgesine gelerek incelemede bulundu.