Cumhurbaşkanlığı Külliyesi girişi önünde yapımı süren 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nı ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, burada abidenin çizimlerinin bulunduğu resimleri inceledi.

İncelemeden sonra gazetecilere açıklama yapan Gökçek, 15 Temmuz şehit ve gazileri hatırasına Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin karşısına Ankara Büyükşehir Belediyesince bir abide dikildiğini belirtti.

Melih Gökçek, abide de "tek millet", "tek bayrak", "tek vatan" ve "tek devlet" fikrini vurguladıklarını ifade etti.
Başkan Gökçek, yüksekliği 30,4 metre olan abidenin, çelik konstrüksiyon üzerine Kastamonu mermerinden yapıldığını söyledi. Abidede 10 metre genişliğinde bir ay-yıldız tepe tacının bulunduğunu da aktaran Gökçek, şunları söyledii:

"Tepe tacını, 7 bölgeyi temsil eden 7 figürümüz taşıyor. 81 vilayetteki direnişi ise 'tek millet' figürünün yanında 81 vatandaşımızı simgeleyen figür var. bunun dışında buradaki direnişi unutulmaz yapan 249 şehidimizin rölyeflerinin yer aldığı iç kısım var. Burası aynı anda bir mozole ve anma bölgesi olacak. Yaklaşık 3 bin kişi burada törene katılabilecek. 15 Temmuz 2016'da hain darbe girişiminde yaşamını yitiren şehit ve gazilerimizi temsil eden bu anıtı kısmet olursa, Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 15 Temmuz'da açacağız. Cumhurbaşkanımıza bu anıtı hazırladığımızda götürdük, sunduk. Çok farklı tekliflerimiz vardı. Bu tekliflerin içinde en çok bu tasarımımızı beğendiği için bunu yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız anıt yapılırken buraya geldi, bizzat işçiler ve mühendislerle konuştu, istişare etti."