15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası çıkışına dikilen anıtın, 15 Temmuz darbe girişiminin sene-i devriyesinde açılması amaçlanıyor.

 

Anıtın mimarı Hilmi Şenalp, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz 2016'da milletine düşman ve teröris bir grubun darbe kalkışmasının, milletin onurlu direnişiyle karşılaştığını ifade ederek, darbe kalkışmasına direnen 249 vatandaşın şehit olduğunu belirtti.

 

Şenalp, anıtın, bu şanlı direnişin anısını yaşatmak için hadiselerin en yüksek ve dehşetli gerçekleştiği alanlardan birisi olan eski ismiyle Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu Yakası çıkışında yapıldığını söyledi.

 

Anıtın bulunduğu alana Nakkaştepe tarafından yol yapılacağını ve 9 hektarlık yerin Şehitlik Parkı olarak kullanılacağını aktaran Şenalp, alana şehitleri temsilen 250 selvi fidanı ve 250 gül dikileceğini açıkladı.

 

Beşgenden yapılan geometriye sahip olacak anıtın kubbe bütünlüğünün kainatı ve sonsuzluğu temsil ettiğinin altını çizen Şenalp, kubbenin çelik taşıyıcı konstrüksiyonu üzerine 5 santimetre Kefken taşı kaplama yapılacağını ifade etti.

 

Hilmi Şenalp, kubbe genişliği 11, uzunluğu 9,5 metre olan anıtta devamlı sala okunacağını belirtti.

Anıtın 15 Temmuz'a yetiştirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Açılışın ardından alanın İstanbullu'lar tarafından yoğun ilgi görmesi bekleniyor.