Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında toplanan 15 Temmuz Derneği üyeleri ve 15 Temmuz gazileri, ellerinde çeşitli dövizler taşıdı.

15 Temmuz Derneği Başkanı Abdurrahman Tarık Şebik, gazetecilere verdiği demeçte, Akaydın hakkında, "O ölen 250 vatandaşımızın katili devlettir. Bunu açık açık bir vekil olarak söylüyorum." ifadeleri sebebiyle suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

"FETÖ, SİYASİ AYAĞI ARACILIĞIYLA HAREKETE GEÇMİŞTİR"


15 Temmuz'un arından milletin birlik ve beraberlik bilincinin zirve yaptığını ve teröre karşı tek yumruk haline gelindiğini tüm dünyanın gördüğünü aktaran Şebik, ''İşte bu birlik ve beraberlik ortamından, teröre karşı tavizsiz bir biçimde tebarüz eden bu çelik gibi iradeden rahatsız olan FETÖ, ülkemizde oluşan bu ortamı bozmak bu güzel havayı dağıtmak için siyasi ayağı aracılığıyla harekete geçmiştir.'' ifadelerini kullandı.

Şebik, FETÖ’nün dünyada gizli servisleri ve medya aracılığıyla ortaya koymak istediğiı algının Türkiye'deki sözcülüğünü CHP'nin üstlendiğini belirterek, ''MİT tırları davasıyla milletimiz FETÖ'nün siyasi ayağını ortaya çıkarmıştır. Akaydın'ın, milletimizin hainlere karşı kahramanca direnişini tıpkı Genel Başkanı gibi saklandığı evden, TV karşısında izlemiş olması bu zihniyetin asla bu topraklara ait olmadığının açık ve net bir kanıtıdır." dedi.

Adli makamlardan bu asil milletin hukukunu korumasını, TBMM'de ise milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ettiklerinin altını çizen Şebik, "Şehitlerimizin ve gazilerimizin hukukunu korumak adına suç duyurusunda bulunuyoruz.'' diye konuştu.

Grup açıklamanın ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesini sundu.

Dilekçede, ''Şüpheli Milletvekili Mustafa Akaydın'ın gerçekleştirdiği basın toplantısında 15 Temmuz ruhuna ve destanına dair küçümseyici, aşağılayıcı, tahkir edici, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve devletimizin tüm kurumlarını, Türk Silahlı Kuvvetlerini itham edici, suçlu gösteren gerçeğe aykırı sözleri ile TCK.’nın 216, 271 ve 301. maddelerinde belirtilen suçları işlemiş olduğundan ilgili maddelerde belirtilen cezanın üst sınırından cezalandırılması gerekmektedir. Tüm bu sebeplerle, şüpheli hakkında TCK’nun ilgili maddeleri doğrultusunda soruşturmasının yürütülmesini ve kamu davası açılmasını savcılık makamından talep ederiz." ifadeleri yer aldı.