15 Temmuz 2016'da Ne Oldu?

15 Temmuz'un yıldönümüne kısa bir süre kaldı. 15 Temmuz tatil olacak mı? Bu gibi sorular çokça aranıyor. Bizde sizler için hem bu sorunun cevabını hemde 15 Temmuz'da neler oldu sorusunun cevabını derledik.

15 Temmuz 2016'da Ne Oldu?

15 Temmuz resmi tatil mi, memurlar idari izinli mi, 15 Temmuz hangi güne denk düşüyor araştırmaları özellikle çalışan insanların gündeminde. 2017 senesinden sonra resmi tatil günü olan 15 Temmuz 2018 senesinde pazar gününe denk düşüyor. Haftasonu olduğu için zaten çalışanlar izinli sayılacak. 15 Temmuz 2016'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan hain darbe kalkışmasının birinci yılı, 15 Temmuz şehitleri anılıyor ve demokrasi nöbetleri yapılıyor. Peki, 15 Temmuz gecesi ne oldu? İşte 15 Temmuz'da meydana gelenler...

15 Temmuz darbe girişimi, 15 Temmuz 2016 gecesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki kendilerini "Yurtta Sulh Konseyi" olarak isimlendiren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerler tarafından yapılmaya çalışılan başarısız darbe kalkışmasıdır. Darbeci askerlerin düşüncesine göre 03:00-06:00 saatleri içinde gerçekleştirilecek olan darbe, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın darbe kalkışması istihbarat olarak bilgi almasıyla zorunlu olarak erken saatlere alındı. 15 Temmuz 2016 tarihinde saat 22:00 civarında İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bir grup Jandarma Genel Komutanlığı askeri tarafından trafiğe kapatıldı. Köprülerin trafiğe kapatılmasıyla eş zamanlı olarak Ankara'da F-16 tipi savaş uçakları alçak uçuş yapmaya girişti. Savaş uçaklarının uzunca bir zaman havada kalmasına imkan tanımak için de İncirlik Üssü'nden bir yakıt ikmal uçağı vazifelendirildi. Saat 22:30 civarında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm emniyet üyeleri acil olarak vazifeye davet edildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR