Polis olaydan 8 sene sonra intihar eden katilin itirafı üzerine o gün birlikte oldukları üç kişiyi daha gözaltına aldı. 2006 yılının ocak ayı sonunda Serop Pursak'ın sahibi olduğu Şişli Ergenekon Caddesi'ndeki Soylu Kuyumculuk'a 2 kişi geldi. Amaçları kuyumcuyu soymaktı. İçlerinden biri tabancasını çıkardı ve Pursak'a peş peşe 8 el ateş eti. Başına isabet eden 3 kurşunla 4 çocuk babası Serop Pursak olay yerinde hayatını kaybetti. 2 kişi soygunu gerçekleştiremeden olay yerinden kaçtı. İşyerinin üzerindeki dairede oturan eşi Humar ve kızı Pollyana olayı duyunca aşağı indilere ve cinayeti öğrenince sinir krizi geçirdiler. Polis, olayın ardından yoğun bir çalışma başlattı.

İTİRAF MESAJI SONUCU OLAY ÇÖZÜLDÜ

Pursak'ın uyuşturucudan kaydı olması nedeniyle polis ilk aşamada bu bilgi üzerine yoğunlaştı ancak bir sonuç alınamadı. Aradan seneler geçmesine karşın soyguncularla alakalı biri ipucu bulunamadı. Ta ki 2014 senesinde intihar eden Hakan Temiz'in bir arkadaşına ve kardeşine gönderdiği itiraf mesajına kadar. Hakan Temiz, intihar ettiği gün bir arkadaşına soygunu kendilerinin yaptığını itiraf etti. Bu itirafın ardından da kardeşi A.T'ye mesaj gönderdi. Mesajda, olayı 2 kişi gerçekleştirdiklerini, azmettiricilerin de N.K ve akrabası C.K olduğunu yazdı. Kardeşine göre Hakan Temiz vicdan azabına daha fazla dayanamadığı için intihar etmişti.

OLAYDA YANINDA ÜÇ KİŞİ DAHA VARMIŞ

A.T. kardeşini toprağa verdikten sonra polise gitti. Mesajı gösterdi. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, bu itiraf üzerine teknik araştırma başlattı. Yapılan uzun soluklu ve hassas araştırmada Hakan Temiz'in yanındaki ikinci soyguncunun Ö.D olduğunu belirledi. Temiz'in azmettirici olduklarını mesajda belirttiği N.K ve C.K'nın da telefonlarından sinyal alındı.

İFADELERİNDE İTİRAF ETTİLER

Ekipler, yapılan tespitlerin ardından önceki gün operasyon başlattı. Ö.D ve azmettirici oldukları öne sürülen N.K ve C.K gözaltına alındı. Ö.D, emniyette, önce reddetti ancak daha sonra itiraf etti. Ö.D, "Olay günü Hakan geldi. 'Biraz işimiz var bir yere gidip geleceğiz' dedi. Otomobille kuyumcunun önünden biraz geçtikten sonra durdu. Aşağı indi ben de indim. İçeri girer girmez tabancasını çıkardı ve peş peşe ateş etti. Dükkanın önünde birileri belirdi. Biz de çıktık. Ben soygun yapılacağını bilmiyordum" dedi. N.K ve C.K emniyetteki sorgularında azmettirici iddiaların kabul etmeyerek, Pursak'la aynı mahallede oturduklarını, bu nedenle telefonlarından sinyal alınmasının normal olduğunu öne sürdü. 3 kişinin emniyetteki sorgularının sürdüğü bildirildi.

 

Kaynak: Sabah