100. Yılında Sivas Kongresi

Sivas Kongresi'nin 100. yılı organizasyonu dahilinde "Yüzüncü Yılında Sivas Kongresi Ulusal Öğrenci Sempozyumu" yapıldı.

100. Yılında Sivas Kongresi

Sivas Kongresi'nin 100. yılı organizasyonu dahilinde "Yüzüncü Yılında Sivas Kongresi Ulusal Öğrenci Sempozyumu" gerçekleşti.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki sempozyumun açılış etkinliğinde, kongrenin 100. yıl dönümü etkinliğinin yapılmasından duyduğu memnuniyeti şöyle ifade etti:

"Hem geçmişi güzel bir şekilde yad etmek, hissetmek, hassasiyet göstermek, ecdadın fedakarlığını fark etmek hem de gelecekteki bu güçlü duruşu, bu ruhu, bu heyecanı çocuklarımıza aşılamak istiyoruz." 

Ayhan, tarihini ve geçmişini bilmeyen milletlerin geleceğe umutla bakabileceğini bildiren Ayhan konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bizi güçlü kılan tarihimiz, geçmişimiz. İmanı olan ama imkanı bulunmayan atalarımızın birlik ve beraberlik içerisinde yedi düvele karşı nasıl savaş kazandığını öğrendik. Bu şuur ve bilinçle yolumuza devam ediyoruz." 

Gençlere tarihin iyi öğrenilmesinin önemini belirten Vali Ayhan,şunları da ekledi:

"Bu coğrafyanın nasıl badireler atlattığını iyi bilmemiz lazım. Bin yıldır Türk yurdu olan bu topraklara nasıl bedeller ödediğimizi bilmemiz lazım. Dolayısıyla kongremizin 100. yılında her kesimi kucaklayan çalışmalar ve programlar yaptık. Bu tür etkinlikleri ve bilimsel anlamda yapılan çalışmaları anlamlı buluyorum."

Birçok etkinliğin yapıldığı törene, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ve kurum amirlerinin yanı sıra Sivas, İstanbul, Bursa, Denizli, Trabzon, Hakkari, Elazığ, Amasya, Tokat, Yozgat, Bayburt, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Artvin'den öğrenciler davetliydi.

 

Son Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz