17 Şubat 2019
  • Istanbul
  • Ankara -2°
  • Izmir
İmsak 06:25
Güneş 07:50
Öğle 13:23
İkindi 16:18
Akşam 18:47
Yatsı 20:06
BIST102.715
Dolar5,2814
Euro5,9676
Altın224,32

10 Yıl Sonra Gelen Başörtüsü Zaferi

İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi'ne Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi almak için başvuran ancak başvurusu başörtülü fotoğraf nedeniyle reddedilen Rabia Kırmacı, yaklaşık 10 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı.

10 Yıl Sonra Gelen Başörtüsü Zaferi

İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi'ne Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi almak için başvuran ancak başvurusu başörtülü fotoğraf nedeniyle reddedilen Rabia Kırmacı, yaklaşık 10 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı. Kırmacı, verdiği mücadele sonrası başörtülü olarak Serbest İnşaat Mühendisliği belgesini alırken, mahkeme TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın Kırmacı'ya yaklaşık 377 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Rabia Kırmacı, bundan on yıl önce İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi'ne Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi almak için başvurdu. Ancak Manisa İnşaat Mühendisleri Odası tarafından tebliğ edilen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın 01.08.2006 tarihli yazısı ile Rabia Kırmacı'nın başvurusu "...belgelere yapıştırılacak fotoğrafların son altı ay içinde başı açık, sakalsız ve düzgün bir kıyafetle çekilmiş olması koşuluna" aykırı olduğu gerekçesi ile reddedildi. Başvurusu başörtülü olduğu gerekçesiyle reddedilen Rabia Kırmacı , bunun üzerine yaklaşık 10 sene sürecek hukuk mücadelesi başlattı. Kırmacı, ilk olarak Ankara 8. İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Ankara 8. İdare Mahkemesi önce davanın reddine karar verdi ancak temyiz sonucu Danıştay'ın davanın kabul edilmesine ilişkin kararından sonra mahkeme 21.11.2013 tarihli kararı ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasının başörtülü fotoğraf ile kabul etmediği işlemin İptaline karar verdi. Bu karar üzerine İnşaat Mühendisleri Odası tarafından Rabia Kırmacı'ya Serbest İnşaat Mühendisliği belgesi verildi. Tam 7,5 yıl süren hukuk mücadelesi sonunda Rabia Kırmacı, başörtülü olarak Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesini aldı.

Verdiği hukuk mücadelesiyle Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesini almaya hak kazanan Rabia Kırmacı , bu süre zarfında Serbest İnşaat Mühendisliği yapamaması ve kazanç kaybı yaşadığı gerekçesiyle bu kez kazanç kaybının tazmini için Ankara 11. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Ankara 11 İdare Mahkemesi 25.02.2016 tarihli kararıyla TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın Rabia Kırmacı'ya 357.682,42 TL Maddi tazminat, 20 bin TL ise manevi tazminat olmak üzere toplam 377 Bin 682 TL tazminat ödemesine karar verdi.Bu karar ile yaklaşık on yıl süren hukuk mücadelesi sonunda davacı Rabia Kırmacı başörtülü fotoğraf ile Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi aldığı gibi, bu süreçteki çalışamamasından kaynaklı kazanç kaybı zararının da giderilmesi sağlandı. Uzmanlar, bu kararla birlikte geçmişte başörtüsü mağduru olanların maddi anlamda da mağduriyetin giderilmesi için bu kararın emsal nitelikte olacağını belirtti.

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.