Meteoroloji Uyardı! Şiddetli Sağanak Yağış ve Sel Geliyor

Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, yurdun büyük bir kısmına şiddetli sağanak yağış hakim. İç Ege, batı Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu Bölgelerinde şiddetli sağanak yağış hakim.

Meteoroloji Uyardı! Şiddetli Sağanak Yağış ve Sel Geliyor

19 Ekim Hava Durumu

Meteoroloji aracılığıyla yapılan son tahminlere göre; Yurdun kuzey, iç ve batı bölgelerinin zaman zaman çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Batı Akdeniz, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Adana'nın kuzey bölgesi, Doğu Toroslar, Kahramanmaraş'ın güneybatısı, Osmaniye ile Hatay'ın İskenderun ilçesi ve Ardahan etrafının yerel aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öteki bölgelerin az bulutlu olması bekleniyor. Yağışların öğle vakitlerinden sonra Antalya, Denizli,  Göller Yöresi, Uşak, Kütahya,  Afyonkarahisar, İç Anadolu'nun batısı, Giresun'un doğu bölge ile Trabzon'da şiddetli, Rize ile Artvin etrafında oldukça şiddetli zaman zaman şiddetli olması öngörülüyor.

 

Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ile batı bölgelerde düşmeyi sürdüreceği, öteki bölgelerde kritik bir farklılık olmaması bekleniyor.

Rüzgarın genelde güneyli, Kuzey Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve ardından Orta ile Doğu Karadeniz'de kuzey taraflardan hafif yer yer orta şiddette, yağış alan bölgeler ile Marmara'nın güneybatısı, Doğu Karadeniz sahilleri, Kuzey Ege, Sinop ile Samsun etrafında zaman zaman şiddetli (30-50 km/sa) esmesi öngörülüyor.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ GELİYOR

Yağışların öğle vakitlerinden sonra Göller Yöresi, Antalya, Denizli, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak ve İç Anadolu'nun batı bölgesi, Giresun'un doğusu ile Trabzon'da şiddetli (21-50 Kg/m2),Rize ile Artvin etrafında çok şiddetli, zaman zaman şiddetli (51-100 Kg/m2) olması öngörülüyor.

Ani sel, yıldırım, su baskını, yerel dolu yağışı ve yağış anında şiddetli rüzgar benzeri negatifliklere karşı dikkat edilmesi ve önlem alınması gerekir.
Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR