Diyarbakır’a bağlı 6 ilçe ve 104 mahallede bölücü terör örgütü PKK’lı teröristlere karşı 10 bin 73 güvenlik personelinin desteğiyle başlanan "Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu" devam ediyor.

VALİLİKTEN GELEN AÇIKLAMA

28 Mayıs saat 22.00'de 1528 kilometrekarelik alanda başlatılan operasyonun devam ettiği, 5 köy ve mezralarındaki 109 hane ve eklentilerinde devam eden aramalarda aralarında 18 Ağustos 2016'da Elazığ Emniyet Müdürlüğüne bombalı araçla saldırı olayının şüphelisinin de bulunduğu 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Hain teröristlere ait 2 sığınak ve 2 mağara ile çevresinde yapılan taramada patlayıcı yapımında kullanılan 8 çuval içinde 400 kilogram amonyum nitrat, 200 metre kablo, 2 pil bloku, mutfak tüpü, el telsizi, 6 takım teröristlerin giydiği kıyafet,5 çift spor ayakkabı, uyku tulumu ve kamera bulunduğu belirtilen açıklamada, sığınak ve mağaraların bir daha kullanılamaz hale getirildiği, malzemelerin ise imha edilerek kullanım dışı bırakıldığı belirtildi.

Güvenlik personelinin desteği ile yapılan kontrollerde 114 araç ile 314 şahsın sorgusunun yapıldığı belirtilen açıklamada, asker yoklama kaçağı olduğu saptanan3 şahsın Askerlik Kanunu gereğince tebligatın ardından serbest bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice ilçesi Alikahya köyü mevkisinde teröristlerce karayolunun kenarına yerleştirilmiş 12 kilogramlık 3 tüp içinde yaklaşık 150 kilogram amonyum nitrat ile 3 dolu mutfak tüpü ile güçlendirilerek hazırlanmış el yapımı patlayıcı düzeneği, Yukarı Turalı köyü yakınlarında 20 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak tuzaklanmış bir el yapımı patlayıcı düzeneği olmak üzere 2 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Narko terörizmle mücadele kapsamında el konulan 52 bin 642 kök Hint keneviri yakılarak kullanılamaz hale getirildi ve 3 şüpheli şahıs gözaltına alındı