İçişleri Bakanlığından Koronavirüs Genelgesi: Etkinlikler Ertelendi

Koronavirüs salgının ilerleyişini durdurmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafınca 81 il Valiliğine ''Koronavirüs Tedbirleri'' konulu ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığından Koronavirüs Genelgesi: Etkinlikler Ertelendi

İçişleri Bakanlığından Koronavirüs Genelgesi: Etkinlikler Ertelendi

Koronavirüs salgınına yönelik alınan kararlara bir yenisi daha eklendi!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan öneriler doğrultusunda Koronavirüs Bilim Kurulu yeni kararlar aldı.

Bu karaların sonucu olarak İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''Koronavirüs Tedbirleri'' konulu ek genelge gönderdi.

Bu genelgeye göre, STK, meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler 1 Aralık'a kadar askıya alındı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI TAM OLARAK ŞÖYLEDİR:

"Dünyayı tehdit etmeye devam eden Covıd-19 pandemisine yönelik olarak; Covıd-19 Bilimsel Danışma Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nca ülkemizdeki ve Dünya’daki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda Pandeminin ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmekte teknik rehberler ve protokoller yayınlamakta ve güncellenmektedir. Dünyada halen Covıd-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Covıd-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir."

'ETKİNLİKLER ERTELENECEK'

''Bu çerçevede, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkilerde göz önünde bulundurularak, 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler ertelenecek. Vali ve Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak"

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR