Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi, Günlük hayatta çok yaygın görülen bir durum olsa da aslında göz kaslarına ilişkin bir sağlık sorunudur. Peki göz seğirmesi neden olur? İşte cevabı…

31.12.2019-09:05 - (Son Güncelleme: 31.12.2019-17:23)

Göz seğirmesi şikâyetleri sürekli devam eden kişilerin bu duruma gereken hassasiyeti göstererek bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

GÖZ SEĞİRMESİ NEDİR? NEDEN OLUR?

Miyokimi olarak da adlandırılan göz seğirmesi, göz kapağında yer alan kasların ani, tekrarlayıcı ve istemsiz kasılmaları durumudur. Kasılmalar genellikle üst göz kapağında görülmekle birlikte bazı durumlarda her iki göz kapağında veya yalnızca alt kapakta da gerçekleşebilir. Göz seğirmesi sorununun kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber herhangi bir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabildiği düşünülmektedir. Yorgunluk, uykusuzluk ve uyku düzeninin olmayışı, stres, göz tahrişi, göz alerjileri ve göz kuruluğu, göz enfeksiyonları, çok parlak ışıkların olduğu ortamlarda bulunmak, güneş, rüzgar ve kirli hava, göz kapağında gerginlik, gözün fazla ovuşturulması ve fiziksel darbeler göz seğirmesi nedenleri olarak sayılabilmekte. Göz kapağının sarkması, gözlerde çok fazla çapaklanma, seğirmenin göz dışında vücudun farklı kısımlarında da ortaya çıkması, spazmlar sırasında göz kapağının tamamen kapanması ve gözün yeniden açılması sırasında zorluk çekilmesi, gözlerde kızarıklık, şişlik ve akıntıların görülmesi durumunda vakit kaybetmeden derhal doktora başvurulması gerekmektedir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR