Gegenpressing Nedir?

Gegenpressing nedir? Gegenpressing FM17? Gegenpressing Galatasaray? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

04.06.2018-10:08 - (Son Güncelleme: 04.06.2018-09:43)Gegenpressing Nedir?

Gegenpressing, günümüz futbol düşüncesinin temelini meydana getirmiş, ilerideki oyuncuların yoğun baskısına dayalı futbol anlayışıdır.

Bu taktiğin tarihi 3 teknik adama dayanıyor: Jupp Heynckes, Pep Guardiola, Jurgen Klopp. Bu anlayışı en iyi yapan ise bana göre Heynckes'tir.

Taktiğin ayrıntılarına girelim.

Hedef, topun kaybedildiği yerde çok seri bir biçimde baskına başlayarak tekrar topu almaktır. İşin sırrı en kısa süre zarfında(Klopp, Dortmund'da bu taktiği uyguladığında 6 saniye içinde topun kazanılmasını isterdi topu kapmak ve topu alan oyuncuyu, rakip takımı hazırlıksız bir biçimde yakalamaktır. Bu şekilde rakip defansta düzenli olmayan bir biçimde yakalanır. Çok fotbolcu ile pres yapıldığı için presi yapan ekip hücumda çabuk çoğalır. Bu yukarıda söylediğim 3 isimde gegenpressingi değişik uygularlar ancak hepsinde temel hedef yıldırım hareketiyle topu alıp hızlı bir biçimde gol aramaktır. Bu sebeple çok yüksek tempoyu kaldırabilen oyuncuları bulunmayan ekbe uygun taktik değildir.

Taktiğin en büyük faydası dediğim gibi rakip futbolcunun panik yapmasını sağlayarak topun baskı yapan ekibe hızlı bir biçimde geçmesi ve rakibi hazırlıksız biçimde yakalamaktır. 4-2-3-1'in hakim olduğu futbol döneminde olduğumuz için bu tarz çok tutmuştur.

Taktiğin dezavantajları ise baskı yapılan futbolcu topla hızlı biçimde oynayabilir, akıllı hareketlerle oyun kurabilir ve baskı yapan takımı 2.bölgede çok hazırlıksız yakalayabilir. Ancak baskı işe yaramazsa geride takım önemli problemlere karşı karşıya kalabilir. Bunun yanında 90 dakika hiçbir futbolcu bu yoğun baskıyı kaldıramaz. Bir karşılaşmada en çok 60 dakika işe yarayabilecek taktiktir.

Türk futbolunda görebileceğimiz en büyük örnekler Fatih Terim ve Ersun Yanal'ın oynadığı futbollar. hele Ersun Yanal Gençlerbirliği'ndeyken, Fatih Terim Galatasaray'da iken bu taktiği çok tercih ederdi. Geçen Galatasaray-Rize karşılaşmasının ilk 45 dakika görebileceğimiz gibi Igor Tudor'da Galatasaray'a bu mentaliteyi oturtmak istiyor.


Deli dana gibi baskı isteyen bu taktik için Klopp dünyanın en iyi 10 numarası gegenpressingdir tarzı bi cümle kurmuştu.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR