Fransa'da Gezilebilecek Yerler

Fransa denildiğinde hepimizin aklına ilk olarak Paris gelir. Batı Avrupa'da bulunan Fransa, dünyada romantizmin başkenti olarak bilinir ve sadece Paris'ten ibaret değildir. Geniş coğrafyaya yayılan Fransa'da gezilip görülecek çok sayıda yer vardır.

25.12.2018-12:01 - (Son Güncelleme: 25.12.2018-10:38)Fransa'da Gezilebilecek Yerler

Fransa denildiğinde hepimizin aklına ilk olarak Paris gelir. Batı Avrupa'da bulunan Fransa, dünyada romantizmin başkenti olarak bilinir ve sadece Paris'ten ibaret değildir. Geniş coğrafyaya yayılan Fransa'da gezilip görülecek çok sayıda yer vardır.

Her yıl 82 milyona yakın yabancı turist, Fransa'ya gelip buranın mutfağını tadıp, dünyaca ünlü şaraplarını içip, romantik şatoları ziyaret edip ve eşsiz güzelliklere sahip Fransız şehirlerini gezmektedir. Fransa; sanat eserleri, eşsiz mimari yapısı ve modern yaşam tarzı ile dünyanın her yerinden turist çekmektedir. İşte Fransa'da gezilebilecek yerlerin listesi.

1.PARİS

Dünyada çoğu insanın rüyalarını süsleyen şehirlerin başında Paris gelir. Bu yüzdendir ki yılda 45 milyon ziyaretçi sayısıyla, dünyanın en popüler turistik mekanı durumundadır. Eyfel Kulesi ikonik yapısıyla Paris'in en önemli simgelerindendir. Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Pantheon, Pompidou Merkezi ve Sacre Coeur Bazilikası şehrin diğer önemli sembolleridir.

2.BORDEAUX

ransa'nın liman kenti olmasının yanında şarap merkezi olarak bilinen Bordeaux, M.Ö. 300'lü yıllarda Kelt kabileleri tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiştir. Kraliyet Meydanı olarak da anılan Bordeaux, şehrin en bilindik mekanlarından. Meydanda yer alan Miroir d'eau adındaki mimari yapıt mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Daha sonra Pont de Pierre Köprüsü, Grosse Cloche de Bordeaux, Pey Berland Kulesi ve Bordeaux Katedrali gibi ihtişamlı yapıtları ziyaret edebilirsiniz.

3.LYON

Saone ve Rhone nehirleri arasında yer alan Lyon, sahip olduğu mutfak kültürü ve rekreasyon alanlarıyla ülkenin vazgeçilmez şehirlerinden biri durumunda. Dar sokaklara çevirili olan kentte, St. Jean Katedrali, Notre Dama Fourviere ve Musee des Beaux-Arts de Kyon gibi birbirinden harika yapıtlar yer alıyor. 

 4.MARSİLYA

 Fransa'nın en eski şehri olarak önem kazanan Marsilya, sahip olduğu mimari yapıtlarla dikkat çekiyor. Marsilya'da görülmesi gereken yerler arasında;Notre Dame de la Garde, Chateau d'If, Marseille Cathedral ve Musee d'Histoire de Marseille geliyor.

5.NİCE

Nice, düzenli plajları, berrak suları ve küçük semtleri ile harika bir yaz tatili geçirmek isteyenlerin tercih edeceği bir yer. Doğa ile sağladığı uyum sayesinde şehrin en gözde bölgesi Vieux Nice. Ayrıca Notre Dame de Bazilikası, Marc Chagall Ulusal Müzesi, Palais Lascaris ve Musee Matisse şehrin gezilebilecek diğer noktaları.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar