Firmalardan açıklama geldi: Asgari ücrete yüzde 30 zam! Temmuz zamları yapılmadan o firmalar çalışanları zamlı maaşlarını aldı!

Gözler Temmuz zammına çevrilirken birçok firma önceden maaşlardaki artışı yaptı. Özel sektörde çalışanların maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapıldığı belirlendi. O firmaların neler olduğu araştırılmaya başlandı. İşte, Temmuz zammını beklemeden zam yapan firmalar haberimizde yer almaktadır

22.06.2022-13:05 - (Son Güncelleme: 22.06.2022-14:18)Firmalardan açıklama geldi: Asgari ücrete yüzde 30 zam! Temmuz zamları yapılmadan o firmalar çalışanları zamlı maaşlarını aldı!

5 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından Haziran ayının oranları için tahminler gelirken yapılacak olan zamlar için de aşağı yukarı oranlar belirlendi. Bunun üzerine ekonomik zorluk yaşayan özel sektör için bazı firmalar kolları sıvadı. Temmuz zammını beklemeden çalışanlarının maaşlarına zam yapan o firmalar takdir gördü.

Yüzde 15 ile 30 arasında zamlar geldi

Özel sektörün sabırsızlıkla beklediği zam haberleri sonrasında sektör temsilcileri harekete geçti. Yüzde 15'ten başlayarak yüzde 30'a kadar zam uygulamaları yapılarak çalışanlar bu ay maaşlarını zamlı almaya hazırlanıyor.

TÜGİS Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Buzbaş yaptığı açıklamada asgari ücret üzerinden vergi alınmasına son verilmesi gerektiğini söylerken firmaların yapmış olduğu yüzde 25 oranında ki zammın yüzde 10'unun vergilere kesileceği bilinirken işveren ve işçi için vergilere son verilmesi gerektiğini belirtti.

Kimya sektörü

Firmalarının birçoğunda Temmuz 1 itibariyle maaşlarına %35 zam uygulaması yapılacağı bildirildi.

Deniz sanayi odası başkanı Müjdat Keçeci, asgari ücret üzerinde tekrar çalışmalar yapılması gerektiğini bunun ise hükümet ya da özel sektör tarafından gerçekleştirebileceğini belirtti.

Firmalar asgari ücrete zam yaptı

AYD otomotiv endüstri

Temmuz ayında zam yapacak olan bir diğer firma AYD otomotiv olurken 5 bine yakın çalışanına ek olarak 1500 TL zam ve maaş ikramiyesi verileceği açıklandı.

Ünver gruop

Çalışanlarının yaşadığı ekonomik krize sessiz kalmayan Ünver grup, 1 maaş teşvik primi öderken 1 Nisan 2022 tarihinden sonra beyaz yaka çalışanlarına 13 maaş ödemesi yapılacağının kararını aldı. Bunun yanı sıra çalışanlara yüzde 15 zam uygulaması yapıldı.

Barida makine

Çalışanlarına yüzde 35 zam yaparak 1 Temmuz da ödemeleri yapacağını belirtti.

Firmalar asgari ücrete zam yaptı

Panelsan

İşçilerine maaşların yanı sıra ek ödemelerinde de yüzde 25 oranında zam yaparken yemek ücretlerini de arttırarak bayram çeklerini yüzde 33 artış gösterdi.

Yüzde 30 zam ve kurban öncesi işçiye 10 bin TL ikramiye

KMC gruop

Maaşlara yüzde 30 zam yaparken Kurban Bayramı öncesinde de her çalışana 10 bin TL ödeme yapılacaktır.

Baran motor bobinaj

Temmuz ayını beklemeden maaşlara zam yapılacağı açıklanırken oran henüz belirtilmedi.

Firmalar asgari ücrete zam yaptı

Tolkar makine

Çalışanlar Temmuz maaşlarını yüzde 15-25 arasında artış ile alacaklar.

Tezcan grubu

Yapılacak olan ara zammın imkanların el verdiği sürece ara ara uygulanmasına karar verildi.

Kuryap

Maaşlara zam yapılmasıyla beraber 1 Temmuz tarihiyle beraber tescilleniyor. Fakat zam oranının ne kadar olacağı bildirilmedi. 

Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal