Filistin İhaneti

Hasan Birgül
15 Eylül 2020 Salı 18:32

Büyük ihanet gerçekleşiyor. Normalleşme adı altında adeta peşkeş çekiliyor. Filistin Hükümetine sorulmadan fikri alınmadan masa başlarında sırtlanlar Filistin’i paylaşıyorlar. Arap Birliği’nde alkış tutuyor bu olanlara, 15 Eylül 2020 tarihi Filistin için yeni bir ‘’ Nekbe’’ diyebiliriz. Hainlik bu coğrafyanın kaderi olmuş artık. Halkını satıyorlar. Topraklarını satıyorlar. Dinlerini satıyorlar.

Filistin bu Arap coğrafyasının kurbanı seçilmiş durumda kan sürekli Filistin’den aksın durmasın istiyorlar. BM’nin 1947’de Filistin’i ikiye bölen planı sonrası Arap ülkelerinin, Filistinlileri silahsızlandırmaları ve birkaç ay sonra Siyonist terör örgütlerinin Filistin’i işgallerine göz yummalarıydı. İhanetin ikinci kısmı bugün gerçekleşiyor, Filistin halkının ve hükümetinin görüşlerine başvurulmadan Filistin topraklarının ve Kudüs’ün “Normalleşme” adı altında İsrail’e tamamen peşkeş çekilmesi.

Kısacası, “15 Eylül” tarihi Filistin tarihinde yeni bir “Nekbe” olarak anılacaktır. Asırlardır büyük katliamlara maruz kalan Filistin halkı İsrail'in zulmünden kurtulamıyor. 1900'lü yıllardan beri İsrail'in Kudüs üzerinde hak etmesi ile başlayan işgaller günümüze kadar devam etti. Binlerce Filistinli yaşamını kaybederken, köyler yakıldı, bazı kentler zorla Yahudileştirildi.

Topraklarının büyük kısmı İsrail tarafından işgal edilen Filistin halkı şimdi yine yalnızlaştırılma politikası ve uluslararası hukuksuzlukla karşı karşıya kaldı yine Filistin Halkı. İsrail'in 15 Mayıs 1948'de tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden felaketler silsilesinin başlangıcı oldu. Günümüze kadar uzanan bu süreçte Filistin topraklarının büyük bölümü işgal edildi, sistematik katliamlarla binlerce Filistinli öldürüldü, bir milyona yakın kişi vatanından sürdü, 675 köy yok edildi ve bazı kentler Yahudileştirildi.

Nekbe’den bu yana işgali genişleten İsrail, şu an 27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının yüzde 85’ine el koymuştu. Filistinliler ise bu alanın sadece yüzde 15’ini kullanıyor. İsrail ayrıca 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da da yasa dışı Yahudi yerleşim birimi inşaatlarına devam ediyor. Filistinli ünlü düşünür Edward Said, 13 Eylül 1993’te, yani 27 yıl önce, imzalanan Oslo Antlaşmasını Filistin’e ihanet anlaşması olarak adlandırmıştı.

Oslo barış sürecinin hedefinin “İsrail’e sürekli bağlılık” olduğunu belirten Said, “Oslo, Filistin topraklarında İsrail işgalini asla sonlandırmayacak bir sömürge aracıydı” diyordu. Geçmişe dönüp baktığımızda, Oslo süreci İsrail için büyük bir başarı, Filistinliler için trajik bir başarısızlıktı.

Said, İsrail’in Oslo’yu, “Siyonizm tarihinin en büyük ikinci zaferi” olarak gördüğünü ifade etmişti. Peki Edward Said bugün yaşasaydı, ABD’de bugün imzalanacak olan antlaşmaya ne derdi acaba merak konusu. 22 üyeden oluşan Arap Ligi’ndeki bazı Arap ülkeleri, 9 Eylül’de aldıkları kararla İsrail ile normalleşmeyi onaylamış ve Türkiye karşıtı bir açıklamada bulunmuştu.

İsrail’in Filistin, Suriye, Lübnan ve Ürdün topraklarına ses çıkarmayan, Fransa’nın sömürgeci emellerine karşı da sessiz kalan Arap Ligi’nin açıklamaları küstah çadır. Arap Ligi toplantısını ülke olarak ciddiye bile almıyorum açıkçası ama bu küstahlığın mutlaka bir cevabı olacaktır. Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin Eş-Şeyh, Arap Ligi hiçbir şey doğurmadı. İsrail dışında, bölge ülkelerinin hepsini kınamıştır dedi. Halbuki Arap Ligi, 2002 yılında aldığı bir kararla, normalleşmeyi İsrail işgalinin tamamen sonra erdirilmesi, iki devletli çözüme ve barış için toprak esasına bağlamıştı. Ancak bugün gelinen noktada Arap Ligi’ni kontrol eden ve normalleşmeyi dayatan Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, İsrail ile hızlı bir şekilde güvenlik, kültür ve ekonomik alanlarda anlaşmalara imza atmak istiyor. Bugün itibariyle zaten antlaşmaların tarihi belli olur.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington Büyükelçisi Yusuf El-Uteybi’nin birkaç ay önce İsrail’in “Yediot Ahronot” gazetesinde yayımlanan makalesinde, İslami Yayılmaya karşı durulması gerektiğini ve onları İsraillilerle bir araya getiren unsurların Filistinlilerle birleştiren unsurlardan daha fazla olduğunu ileri sürmüştü. Araplar kendilerini belli ettiler aslında. İsrail ile yapılan belirli antlaşmalar her zaman Siyonizm’e hizmet edecek. Bugün tarih 15 Eylül 2020 Filistin yine kurban edildi.

Hasan Birgül

Putin’in Siber Savaşı

Ahmet Tezcan

Ne Çok Cahilim Allah’ım, Keşke Ölsem!

Erdal Şimşek

Uçak Gemisi Nasıl Batırılır?

Hasan Mesut Önder

Mezhep Oluşumunun Sosyal Psikolojisi

Celal Arslan

Enflasyon ve Ekonomik Büyüme

Talha Arslan

Fenerbahçe’den Çok Önemli 3 Puan