FETÖ'cü Orhan İnandı Hakkındaki İddianame Kabul Edildi

MİT operasyonu ile Türkiye'ye getirilen FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın "silahlı terör örgütü yöneticiliğinden" cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

27.07.2021-13:16 - (Son Güncelleme: 27.07.2021-13:16)FETÖ'cü Orhan İnandı Hakkındaki İddianame Kabul Edildi

FETÖ'nün lafta Orta Asya sorumlusu olan Orhan İnandı'nın "Silahlı terör örgütü yöneticiliğinden" cezalandırılması talebi ile hazırlanan iddianame, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Hazırlanan iddianameye göre, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemeyen ancak "FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu" olduğunu kabul eden İnandı, örgütün bu bölgedeki yapılanması hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştı.

Hazırlanan iddianamede, İnandı için "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

İnandı verdiği ifadede, FETÖ'nün bu zamana kadar deşifre olmamış çok sayıda yöneticisinin isim ve sorumluluk alanlarını da açıkladı.

BYLOCK'TAN TALİMAT VERDİ

Türkiye'ye geldiği 2015 yılında örgütün kriptolu haberleşme programı olan ByLock programını yüklediği tespit edilen İnandı'nın, yaklaşık bir sene boyunca 17 kişinin de bulunduğu yazışma grubundan örgütsel talimatlar verdiği de ortaya çıktı.

Programa 2 bin 158 kez giriş yaptığı anlaşılan İnandı'nın, 13 arama yaptığı ve 1206 mail alıp gönderdiği kayıtlara geçti.

2015'TE BYLOCK YÜKLEDİ

İddianamede beyanına yer verilen İnandı, "Bahsedilen şifre ve kullanıcı adı bana aittir. ByLock programını, 2015'te İstanbul'a geldiğimde İsmail Köklü veya Ahmet Gürcan Çapraz kurmuştu. Kimlerle yazıştığımı hatırlamıyorum, bana isim ve soy isim sorulması halinde şahısların pozisyonları hakkında bildiğim kadarıyla bilgi veririm" sözlerini kullandı.

8 TANIĞIN BEYANI BULUNUYOR

İnandı'nın, FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu olduğuna dair 8 tanık beyanı olduğuna dikkat çekilen iddianamede, "FETÖ'nün yönetici kadrosu içinde yer aldığı belirlenen, örgüt içinde karar veren, organize eden, örgüt üyelerini yönlendiren, emir ve talimat veren şüphelinin, üzerine atılı 'silahlı terör örgütünü kurma veya yönetme' suçunu işlediği anlaşılmıştır" tespiti yapıldı.

MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirilen İnandı, 5 Temmuz'da adli makamlara teslim edilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Orhan İnandı hakkında hazırlanan iddianame, 16 Temmuz'da mahkemeye gönderilmişti.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal