Fener'de Kaliteli Zirve

Talha Arslan
19 Ekim 2020 Pazartesi 12:17

Fenerbahçe, Süper Lig'in 5. haftasında Göztepe'ye konuk oldu. İki penaltının çıktığı, Fenerbahçe’de Caner Erkin, Ozan Tufan ve Jose Sosa’nın, Göztepe’de ise İrfancan’ın devleştiği, temponun bir an olsun düşmediği 90 dakika Fenerbahçe'nin kaliteli ayaklarla bulduğu gollerle 3-2 sona erdi. Erol Bulut yönetimindeki Kanarya, milli ara dönüşü aldığı kritik galibiyetle maç fazlasıyla liderlik koltuğunda oturdu. Erol bulut yönetiminde 11 maça çıkan Fenerbahçe, 7 Galibiyet 4 Beraberlik alarak hazırlık ve resmi maçlar dahil maç kaybetmedi. Bu nedenle büyük bir tebriği hakkettiğini düşünüyorum.

Süper Lig’de oynanan 5 maçta Jose Sosa 2 Gol 1 Asist, Caner Erkin 3 Asist performans ile göz kamaştırdı ve galibiyetin büyük mimarı kaliteli ayaklardı.

Milli takımdan gelen Ozan Tufan 11 gündeki 4 maçta toplam 360 dakika süre alıp müthiş performans göstermesi, ne kadar önemli bir futbolcu ve yetenek olduğunu ortaya koyuyor. Bu performansı devam ederse Şampiyonluğun mimarlarından olacağı gibi Avrupa’ya transferi de konuşulmaya başlayacaktır.

Fenerbahçe'nin özellikle saha içi oyun organizasyonu çıkan kadro yapısına bakıldığında; 4-2-3-1'den farklı formasyonlarla da saha içinde dizilebildiğini Göztepe maçında görmüş olduk. Eğer bu kadro çıkıyorsa; Samatta'nın yanında Valencia ile iki santrfor başlayıp, Pelkas arkalarında 10 numara pozisyonunda oynamalıydı. Pelkas maç içerisinde kanat olduğunu unutup 10 numara pozisyonuna döndü. Erol hocanın Pelkas’ı 10 numarada denemesi daha doğru olabilir. İki 8 numara Sosa ve Ozan, 6 numarada da Gustavo'yla, yani modern elmas dizilişi olabilirdi. Erol Bulut, biraz daha elindeki oyuncu yapısı nedeniyle farklı varyasyonlar deneyeceğini dünkü maçta görme fırsatı yakaladık.

Bu kadroda en önemli hücum organizasyonları; Süper Lig’in en iyi orta saha hattı olan, Jose Sosa, Ozan Tufan ve Luiz Gustavo’nun çok çabuk topun yönünü değiştirmesi ve attığı bu uzun toplarla Caner ve Sangare'yi iki tane savunma kenar bekini, hücuma sokmasıydı. Esas bundan sonraki saha içi organizasyonunda hücumda, belirlenmiş çok fazla set oyunu bir anda olmayabilir yeni bir takımda ama 3-4 tane de Fenerbahçe'nin üretmesi gerekir. Bu organizasyonun sıkıntısı da Fenerbahçe'nin ilk yarı ve ikinci yarı zaman zaman üretkenliğini ciddi anlamda etkiledi.

Erol Hoca, kadrosunu yavaş yavaş oturtmaya çalışırken Fenerbahçe’nin dün gösterdiği müthiş performans, doğru yolda ilerlediğinin kanıtı niteliğindeydi. Sarı-lacivertliler 3-1 öndeyken ve 3-2 öndeyken, Samatta’nın 1 tane, Cisse’nin 2 tane olmak üzere toplamda 3 tane 0 gol pozisyonundan yararlanamadığı gibi Altay'ın uzatma dakikalarında kurtardığı pozisyon gol olsa, rahatça kazanabilecekleri bir maçta da 2 puanı da İzmir'de de bırakabilirlerdi. 

Fenerbahçe'nin bu dalgalanmaları, gelgitleri oyun içinde fazla yaşamasının sebebi kadronun henüz oturmaması ve yeni bir teknik adamla sezona girilmesi. Bunun sıkıntıları da net bir şekilde görülüyor. Oyuncu değişikliklerinde geç kalındığını düşünüyorum. Jose Sosa, çıktıktan sonra oyuna ortak olan bir Göztepe gördük. Bu değişikliğin en önemli sebebi Sosa’nın sakatlık ihtimali düşünülüp, risk edilmemesi.

Fenerbahçe'nin aldığı bu 3 puan, moral motivasyon, takım birlikteliği ve de oyunculara enerji vermesi açısından çok önemliydi. Yalnız bu doğaçlama oyunla ilk 5 haftada alınan puanlar önemli. 3-4 hafta sonraki göreceğimiz Fenerbahçe, bize lig bitimine kadar göstereceği performansla, sezon referansı olacaktır. Bu zamanı da Erol hoca; oyun ve oyuncu gelişimini daha üst seviyeye çıkararak, kendi ve takımı lehine çevireciği çok muhtemel.

Hasan Birgül

İlk Adres MOSSAD

Hasan Mesut Önder

Fakrizade Suikastini CIA ve MOSSAD Planladı, Halkın Mücahitleri Tetiği Çekti

Tuğçe Arıbaş

MasterChef Uğur'suz' Geldi! Acun'a Darbe Üstüne Darbe

Adem Kılıç

Tam Bağımsızlığa Evrilen Süreçte Son Viraj!

Talha Arslan

Lider Fenerbahçe

Erdal Şimşek

Siz Hiç Sevdiğinizi Toprağa Gömdünüz mü?