Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Felak ve Nas Surelerinin Faziletleri

Ahmet Tekin
31 Mart 2020 Salı 11:02

Muâz b. Abdullah r.a., Babasından naklederek anlatıyor: Yağmur çiselemeye başlamış ve karanlık çökmüştü. Rasûlüllah s.a.’in çıkıp, namaz kıldırmasını bekledik. Çıkınca bana: “- De!” dedi. Ben: “- Ne diyeyim?” dedim. Rasûlüllah s.a.: “- Geceye girerken ve sabah kalkarken üç defa “Kul hüvallahü ehad = O’dur, O. Allah’tır, Allah. Tektir, Tek de” diye başlayan İhlâs sûresi  ile, Kul eûzuları (Felak ve Nâs sûrelerini oku, her şey için bunlar sana yeter” buyurdular.

“Kul eûzü birabbilfelak.... = Bütün varlıkları yoktan yaratan, hak ile bâtılı ayırt edip hakkı ortaya koyan, sıkıntıyı gideren, tohumu çatlatan doğumu gerçekleştiren, aydınlığı getiren, kurtuluşa erdiren, yaşama kabiliyeti, gücü ve varlıklara işleyiş düzeni veren, koruyan, kontrol eden Rabbe sığınırım.  Yarattıklarının şerrinden Allah’a sığınırım. Karanlığı çöktüğü zaman gecenin, tutulduğu zaman kararan Ay’ın şerrinden Allah’a sığınırım. İnsanların akıllarını, düşüncelerini çelerek, kararlarını yumuşatarak, değiştirerek, düzenlerini bozan, dilbaz kadınların, sosyal ve siyasi sözleşmelerin içine zehir akıtanların, düğümlere üfleyen büyücülerin şerrinden Allah’a sığınırım. Haset ettiği sırada, hased edenin şerrinden Allah’a sığınırım, de.

  “Kul eûzü birabbinnnâs... =  Yaratan, yaşama kabiliyeti gücü ve varlıklara işleyiş düzeni veren, koruyan, kontrol eden insanların Rabbine sığınırım. İnsanların sahibine hanına, hakanına, sultanına sığınırım.  İnsanların tanrısına sığınırım. O sinsice, çokça fısıldayanın, yalan yanlış telkinlerde bulunanın kötülüğe teşvik telkininde bulunanın şerrinden Allah’a sığınırım. İnsanların gönüllerine vesvese fısıldayanın, kötülüğe teşvik edenin şerrinden Allah’a sığınırım. Cinlerden ve insanlardan kötülük yapmayı f ısıldayanların şerrinden Allah’a sığınırım, de.”

Mehmet Hakan Kekeç

Yıldırım Bayezid’in Kemikleri Neden Yakıldı?

Ahmet Tezcan

Afedersiniz Ama Siz Aynalı Sazan Mısınız?

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

Genetiği Değiştirilmiş Doktorlar (GDD)!

Dr. Ömer Aydın

27 Mayıs'ta Türkçe Ezana Direnen Alperen

Halit Emre Aydın

Biz Çocuklar Gibi Şendik, Ama Şenlik Yetmezdi

Erdal Şimşek

İstifa Et Ey Ahmak Bülent Arınç!