Faizler Yükseldi mi?

Celal Arslan
24 Ekim 2020 Cumartesi 13:41

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB) piyasanın beklentisiyle uyuşmayacak şekilde faiz oranını sabit tutma kararı aldılar. Dolar/TL paritesi faiz oranlarının sabit kalması ile birlikte tekrardan yükselişe geçti. Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Piyasaya ne kadar müdahale edilirse piyasanın o müdahaleye cevabı daha sert olur diye. Şimdi gelelim faizlerin sabit tutuldu mu kısmına?

Peki gerçekten faizler sabit mi tutuldu? Yoksa değiştirildi mi?

Görünüşte faizleri artırmadı ancak likidite sıkılaştırma adımlarının üst sınırını belirleyen geç likidite penceresini (GLP) 150 baz puan artışla .75’e yükseltti.

GEÇ LİKİDİTE PENCERESİ: TCMB’nin son borç veren makam olarak, gün sonu ödeme sistemlerinde oluşabilecek sorunların önüne geçmek amacıyla bankalara verdiği limitsiz vadeli TL borçlanma imkanı ve aynı koşullarda TL borç verme imkanıdır. Gecelik ve geçici bir uygulamadır.

Yani aslında TCMB bir nevi şunu demiş oluyor. Bankalar siz paraya sıkışırsanız ve bana gelirseniz birbiriniz arasındaki ödemelerinizde yaklaşık olarak 150 baz puan daha fazla öderseniz öyle gerçekleştiririm. TCMB’nın piyasayı fonlama aracı olarak bilinmektedir bu araç ancak bankalar arasındaki ödemelerde sorun çıkmasını engellemeye dönük piyasadaki aksaklıkları engellemeye çalışan bir araçtır.

Dövizin TL karşısında değer kazancağını bilerek politika faizini sabit tutup, GLP’nin faizlerinin artırılmasına çok bir anlam veremedim. Bu hareket piyasanın beklentilerinin doğru olduğunu faizlerin artırılması gerektiğinin kanıtı gibi bir işlem oldu.

Sorumuza geri dönelim Faizler sabit mi tutuldu ?

Hayır politika faizi sabit tutuldu artırılmadı lakin Geç likidite Penceresi faiz oranı 150 baz puan artırıldı. Yani aslında Faizler artırılmış oldu. Önceki yazılarımı da okursanız çözüm önerilerine de ulaşabilirsiniz.

Hasan Birgül

İlk Adres MOSSAD

Hasan Mesut Önder

Fakrizade Suikastini CIA ve MOSSAD Planladı, Halkın Mücahitleri Tetiği Çekti

Tuğçe Arıbaş

MasterChef Uğur'suz' Geldi! Acun'a Darbe Üstüne Darbe

Adem Kılıç

Tam Bağımsızlığa Evrilen Süreçte Son Viraj!

Talha Arslan

Lider Fenerbahçe

Erdal Şimşek

Siz Hiç Sevdiğinizi Toprağa Gömdünüz mü?