Facebook'tan Türkiye Hamlesi!

Facebook, Türkiye'ye temsilci atama faaliyetlerini başlatıldığını bildirdi. Temsilci hususunda hamle yapmayan tek büyük platform ise Twitter.

18.01.2021-15:33 - (Son Güncelleme: 18.01.2021-15:43)Facebook'tan Türkiye Hamlesi!

Türkiye'de, 1 Ekim tarihinde yapılan yeni düzenleme sayesinde sosyal medya platformlarına ticari temsilcilik zorunluluğu uygulaması getirildi.

Bu çerçevede, yeni düzenlemeye riayet etmeyecek platformlar için de para cezası, bant genişliğini daraltma ve 19 Ocak tarihinden itibaren de reklam yasağı benzeri cezalar uygulamaya konuldu.

Yeni sosyal medya sisteminin akabinde pek çok firma temsilci atanacağını bildirdi.

Bugüne dek YouTube, LinkedIn, TikTok,  VK ve Dailymotion temsilci atamaya karar verdi.

En fazla kullanılan sosyal medya mecralarından Facebook da bu doğrultuda verdiği olumsuz kararından caydı.

Facebook, Türkiye'ye temsilci atama faaliyetlerinin başlatıldığını bildirdi.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, ülkemizde meseleyle ilgili hazırlanan kanunların ve gelişmelerin izlendiğinin altı çizilirken "Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz." denildi.

İçerik kaldırma aşamalarında bir farklılık olmayacağının altı çizilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz."

Facebook'un da kanuna uygun bir şekilde temsilci atama kararı vermesinin peşinden, bu meselede adım atmayan tek platform Twitter.

Facebook tarafından meseleyle ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook'a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR