Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un ABD Macerası: Kaçış Son Buldu, Yakalanmalarıyla Şok Etkisi

Timur Cihantimur, 1 Mart günü İstanbul’da ölümlü bir kazaya karıştıktan sonra annesi Eylem Tok ile birlikte kaçmıştı. Firari olarak bulundukları ABD'de sonunda yakalandılar.

16.06.2024-14:04 - (Son Güncelleme: 16.06.2024-14:26)

Ünlü yazar Eylem Tok'un oğlu Timur Cihantimur ile birlikte karıştığı ölümlü trafik kazasının ardından başlayan kaçış macerası son buldu. İstanbul Eyüpsultan'da meydana gelen ve Oğuz Murat Aci'nin hayatını kaybetmesine, dört kişinin ise yaralanmasına yol açan kaza, Türkiye'nin gündemini uzun süre meşgul etti. Kazadan sonra Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok, Türkiye'den önce Mısır'a ardından da ABD'ye kaçtı.

ABD'ye yerleşen anne-oğul, sürekli yer değiştirerek izlerini kaybettirmeye çalıştı. Son olarak Boston'un Jamaica bölgesinde bir ev kiralayan şüpheliler, Interpol ve Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği'nin işbirliğiyle yakalandılar. Emniyet Genel Müdürlüğü ve ABD Güvenlik Ateşeliği tarafından yapılan operasyonla Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un saklandıkları ev basıldı.

Boston Polisi'nin düzenlediği baskında şüpheliler, herhangi bir direnç göstermeden gözaltına alındı. Türkiye saatiyle 16.30'da gerçekleşen operasyonda, Eylem Tok'un yanında bulunan 17 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur, gözaltı sırasında panik yaşadı ancak annesi tarafından sakinleştirildi. Evde yapılan aramada, 5000 dolar nakit para ele geçirilirken, ABD'li avukatlar da olay yerine gelerek şüphelilere hukuki destek sağladı.

Mahkeme ve yakalama süreci

Eylem Tok "suçluyu korumak" suçlamasıyla, Timur Cihantimur ise "kasıtsız adam öldürme ve yaralama" suçlamalarıyla Boston Federal Mahkemesi'ne çıkarıldılar. Yakalama süreci ve mahkeme süreci Türkiye ve ABD arasında hukuki iş birliğini gündeme getirdi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden gelen bilgileri takip ettiklerini ve sürecin adil bir şekilde işlemesi için çalıştıklarını açıkladı.

Olayın etkisiyle kamuoyunda tartışmalar devam ederken, Timur Cihantimur'un ABD vatandaşı olmasının, firar yerinin seçiminde etkili olduğu iddiaları ortaya atıldı. Firarilerin yakalanması, Türkiye'deki adaletin peşindeki kararlılıkla sonuçlandı ve yakalama süreci başarıyla tamamlandı.

Önümüzdeki günlerde Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un mahkeme süreci devam edecek. Kamuoyu, olayın adil bir şekilde sonuçlanması ve hukuki sürecin titizlikle yürütülmesi konusunda dikkatle bekleyişini sürdürüyor.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal