Evde Bitki Yetiştirmek İsteyenlere 5 öneri

Evde uzun vakitler geçirdiğimiz bu dönemde, evinizi renklendirmek bitkilerle uğraşmak isteyenler için, evde bitki yetiştirmenin 5 püf noktasını paylaştık.

22.04.2021-18:18 - (Son Güncelleme: 22.04.2021-18:18)Evde Bitki Yetiştirmek İsteyenlere 5 öneri

Birçoğumuz iş yerinde ya da evlerimizde, bitki yetiştirerek bakımlarını üstlenerek stres atıyoruz. Özellikle pandeminin stresinden uzaklaşmak, evde ya da ofiste kalınan zamanda keyifli bir hobiyle vakit geçirmek isteyenler için bitki yetiştirmek iyi bir tercih. 

 Tarım Danışmanı Harun Karakuş, evinde veya işyerinde minik bir bahçe hayal edenlerin yanı sıra, balkonunda organik meyve veya sebze yetiştirmek ya da evde tarım yapmak isteyenlere özel önerilerde bulundu.

Tarım Danışmanı Harun Karakuş, pandeminin yalnız çiçek değil, sebze-meyve yetiştiriciliğine ve evde tarıma da ilgiyi artırdığını söylüyor. Karakuş, aynı yönelimin dünyada da olduğunu şunları söyledi: ‘Geçtiğimiz yıl İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, pandemi döneminde televizyon seyretmenin ardından evde yapılan ikinci en popüler aktivite, bitki yetiştirmek ve evde tarım yapmak olarak öne çıkıyor. Bitkilerin yemek pişirmenin bile önüne geçtiği görülürken, Amerika ve Kanada’da yürütülen bir başka araştırma, her 2 kişiden birinin (ankete katılanların yüzde 51’i) pandemi döneminde evinde en az bir tür meyve ya da sebze yetiştirdiğini gösteriyor. Bu kişilerin yüzde 17,4’ü pandemiyle birlikte evde ilk kez sebze ya da meyve yetiştirmeye başladığını söylüyor.’

EVDE BİTKİ YETİŞTİRMEK İSTEYENLERE 5 ÖNERİ

Harun Karakuş, evinde veya işyerinde minik bir bahçe düşleyenlerin yanında, balkonunda organik meyve veya sebze yetiştirmek ya da evde tarım yapmak isteyenlere özel önerilerini şöyle sıraladı:

1. Yetiştirmek istediğiniz bitkiyle ilgili ayrıntılı bilgi edinin:

Eğer toprak ve bitki yetiştiriciliğiyle ilgili deneyiminiz yoksa, öncelikle bitkileri ya da yetiştireceğiniz sebze ve meyveleri tanıyın. Çünkü her bitkinin, sebzenin ve meyvenin kendine özgü iklim, toprak ve yetiştiricilik özellikleri var. 

2. Gerekli koşulları yaratın:

Yetiştirilecek bitki, meyve ya da sebze için gerekli ortam ve koşulların sağlanması önemlidir. Kökleri ve yaprakları için uygun ışığın sağlanması, mekanın düzenlenmesi, uygun büyüklükte saksı ya da alan kullanımı, güneşi çok sevmeyen bitkiler yetiştirilecekse şemsiye ya da tente kullanılması, toprağın nemli kalmasının sağlanması gibi noktalar, öncelikle dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. 

3. Doğru toprağı seçin:

Yetiştirilmek istediğiniz bitki için toprak verimli, fazla suyun tahliye edilmesi için iyi drene edilmiş ve besin elementleri bakımından zengin olmalıdır. Uygun toprağı, bahçe ürünleri satan mağazalardan kolayca temin edebilirsiniz.

4. Sabırlı olun:

Her yaşta zevkle yapabileceğiniz bu rahatlatıcı hobiye, yetiştirmek istediğiniz bitki, sebze ya da meyvelere zaman ayırın, sabırlı olun. Büyümelerinin her aşamasını gözlemlemek ve ortam koşullarının devamlılığını sağlamak oldukça önemlidir.

5. Bitkilerin hayat süresini uzatan formüller kullanın:

Bakım setleri ve ürünleri, bitki yetiştirirken yaşadığınız sorunlara birkaç günde ve gözle görülür çözümler sunar. Formüllerinde bulunan maddeler ve vitaminler sayesinde, bitkilerin besin ihtiyacının tamamını karşılar. Bitkilerin hayat süresinin uzamasını, yapraklarının daha yeşil ve sağlıklı olmasını, canlılık ve parlaklarının artmasını sağlarken, aynı zamanda zararlı böceklerin de bitkinlerden uzak durmasına yardımcı olur.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR