Etiyopya'da 28 Yıllık Sol Koalisyon Tarihe Karıştı

Etiyopya Ulusal Seçim Kurulu, tarafından aktarılan bilgide, eski dörtlü koalisyondan 3, toplamda 8 partinin birleşmesiyle kurulan Refah Partisinin (PP) resmi olarak tanındığını açıklandı.

26.12.2019-13:14 - (Son Güncelleme: 26.12.2019-13:07)Etiyopya'da 28 Yıllık Sol Koalisyon Tarihe Karıştı

Etiyopya Ulusal Seçim Kurulu, tarafından aktarılan bilgide, eski dörtlü koalisyondan 3, toplamda 8 partinin birleşmesiyle kurulan Refah Partisinin (PP) resmi olarak tanındığını açıklandı.

Başbakan Abiy Ahmed liderliğinde kurulan yeni partinin 2020 genel seçimlerde ulusal çapta yarışması öngörülüyor.Komünist Derg rejiminin yıkılmasının ardından ülkeye tek başına hakim olan EPRDF, Tigray Halkı Kurtuluş Cephesi (TPLF),Oromo Demokratik Partisi (ODP),Amhara Demokratik Partisi (ADP) ve Güney Etiyopya Halkları Demokratik Hareketinin (SEPDM) birleşimiydi.

2012 yılında ölen Meles Zenawi’nin başbakanlığında koalisyonda lider konumunda olan Tigray Halkı Kurtuluş Cephesi ise birleşmeyi yasa dışı kabul ederek yeni ittifakta bulunmadı.

Yeni kurulan Refah Partisi altında birleşen partiler şöyle:

  • ODP, ADP, SEPDM, Harar Ulusal Birliği (HNL),
  • Etiyopya Somali Halklarının Demokratik Partisi (ESPDP),
  • Afar Ulusal Demokratik Partisi, Gambella Halklarının Birliği Partisi (GPUP) 
  • Benishangul Gumuz Halklarının Demokratik Partisi (BGPDP).

Yaklaşık 100 milyon nüfusa sahip ülkede, nüfusun yüzde 35'ini Oromolar, yüzde 27'sini Amharalar, yüzde 6'sını Tigraylar oluşturuyor.

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti'nin idari yapısı etnik kökenlere göre şekillendirilmiş 10 eyaletten, ayrıca Addis Ababa ve Dire Dawa gibi iki özel şehir yönetiminden meydana geliyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR