Ermenistan'da Paşinyan Yeniden Başbakan Oldu

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, parlamentoda aday gösterilen Nikol Paşinyan’ın başbakan olarak atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

02.08.2021-14:15 - (Son Güncelleme: 02.08.2021-14:17)Ermenistan'da Paşinyan Yeniden Başbakan Oldu

Türkiye’de Manavgat’ta başlayan ve daha sonra farklı noktalarda meydana gelen can yakıcı orman yangınlar ile mücadele ederken, tüm dünyada birçok farklı ülke de bugüne kadar görülmemiş bir şekilde orman 

Ermenistan’da 20 Haziran’da gerçekleşen erken parlamento seçiminden sonra, Paşinyan parlamentoda elde ettiği milletvekili çoğunluğu ile başbakanlığa aday oldu.

Ermenistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Sarkisyan, Paşinyan’ın başbakan olarak atanmasıyla ilgili kararnameyi imzaladı.

15 GÜN İÇİDE YENİ HÜKÜMT KURULMASI BEKLENİYOR

Ülkenin anayasasına göre, başbakanın belirlenmesinden sonra yeni hükümetin 15 gün içinde kurulması gerekiyor.

Ermenistan’da 20 Haziran'da yapılan erken parlamento seçiminin kesin sonuçlarına göre Nikol Paşinyan’ın Sivil Sözleşme Partisi oyların yüzde 53,91’ini alarak birinci olmuştu.

Eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın "Ermenistan İttifakı" yüzde 21,09 oy alırken, eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Serj Sarkisyan'ın desteklediği "Onurum Var İttifakı" da yüzde 5,22 ile barajı aşarak parlamentoya giren üçüncü parti olmuştu.

Buna göre, Sivil Sözleşme Partisi 71, "Ermenistan İttifakı" 29, "Onurum Var İttifakı" da 7 sandalyeye sahip olmuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal