Erdoğan'dan Güçlü Mesaj: "Gazze'deki Vahşet, Srebrenitsa'yı Hatırlatıyor"

Üzücü bir tarihi hatırlatma: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki şiddet olaylarını Srebrenitsa katliamıyla kıyaslayarak uluslararası topluma seslendi. "Gazze'deki barbarlık, uluslararası hukuk önünde hesap verecek" dedi. Erdoğan, Bosna Hersek'teki Srebrenitsa Soykırımı'nın 29. yıl dönümünde, geçmişin acılarının unutulmaması gerektiğini vurguladı ve şehitler için taziye mesajı iletti.

11.07.2024-13:04 - (Son Güncelleme: 11.07.2024-13:04) Erdoğan'dan Güçlü Mesaj: "Gazze'deki Vahşet, Srebrenitsa'yı Hatırlatıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'de artan şiddet olaylarını uluslararası toplumla paylaşarak dikkat çekti. Erdoğan, "Bugün Gazze'de ve işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan vahşet, 29 yıl önce Srebrenitsa'da yaşananlarla benzerlik gösteriyor" dedi.

Erdoğan'ın video mesajında, "Gazze'deki barbarlık, uluslararası hukuk önünde er ya da geç hesap verecektir. Türkiye olarak adaletin tecellisi ve katliamın faillerinin hesap vermesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.


"Srebrenitsa'yı unutmayacağız ve unutturmayacağız"

Cumhurbaşkanı, Bosna Hersek'teki Srebrenitsa Soykırımı'nın 29. yıl dönümü dolayısıyla yapılan anma törenlerine de video mesaj gönderdi. Erdoğan, şehitlerin ailelerine ve Boşnak halkına başsağlığı diledi, "Srebrenitsa'yı unutmayacağız ve unutturmayacağız" mesajını iletti.

Ayrıca, Erdoğan, Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in "Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın, çünkü unutulan soykırım tekrarlanır" sözlerini hatırlatarak benzer trajedilerin önlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu kararın hazırlanmasından kabul edilmesine kadar tüm aşamalarında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Srebrenitsa Soykırımına benzer bir karanlığın dünyanın hiçbir yerinde tekrarlanmaması için bu kararın ibret olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak 29 yıl önce Srebrenitsa'da yaşanan vahşetin bir benzerine bugün Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında Filistin halkı maruz kalıyor. 16 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 40 bin masum insanın katledilmesini, uluslararası kurum ve kuruluşlar tıpkı 29 sene evvel olduğu gibi sadece seyrediyor. Tüm dünya olarak insanlık ve samimiyet imtihanından geçiyoruz. Şunun bilinmesini isterim, Gazze'deki barbarlığın sorumluları da aynı Srebrenitsa'da olduğu gibi uluslararası hukuk önünde er ya da geç hesap verecektir. Türkiye olarak adaletin tecellisi ve katliamın faillerinin hesap vermesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

Erdoğan'ın mesajında, Srebrenitsa'da yaşanan acıların hala taze olduğunu belirterek her yıl 11 Temmuz'da şehitlerin ailelerine ve Boşnak halkına Allah'tan sabır dilediği de ifade edildi.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal